Zobaczyć świat

Wydawnictwo: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
sztuka
Ola Loobeensky

Książka wydana przy okazji wystawy Oskara Hansena, która miała miejsce w Zachęcie w 2005 roku. Pięknie wydana i bogato ilustrowana publikacja nie jest jednak katalogiem wystawy, a osobnym i w pełni samodzielnym dziełem artysty. Autor przygotowywał się do napisania tej książki latami. Zawiera ona jego rysunki, zdjęcia i inne materiały wizualne zbierane przez autora od końca lat 40. Pierwsze...

Autor przygotowywał się do napisania tej książki latami. Zawiera ona jego rysunki, zdjęcia i inne materiały wizualne zbierane przez autora od końca lat 40. Pierwsze teksty w maszynopisach powstawały w latach 80, po odejściu autora na emeryturę. Zasadnicze prace nad książką trwały od 2001 roku. Choć nie doczekał jej wydania drukiem, doprowadził jej kształt do obecnej postaci.
--Jola Gola

Książka niezwykła, bo na wzór średniowiecznych "zwierciadeł" czy "ogrodów" autor przekazuje w nie zbiór wszelkich wiadomości o świecie, oglądanym z jego perspektywy. Jest to świat doświadczony przez architekta, czującego się odpowiedzialnym, zgodnie z najwyższymi standardami profesji, za kształt rzeczywistości i jakość życia ludzi zarówno wtedy, kiedy projektuje wielkie osiedla, jak i wtedy, kiedy obmyśla własne mieszkanie, kiedy sam tworzy i uczy studentów.
--Agnieszka Morawińska

źródło opisu: Zachęta, 2013

źródło okładki: Zachęta, 2013

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!