Wiele twarzy realizmu i inne eseje

Tłumaczenie: Adam Grobler
Seria: Biblioteka Współczesnych Filozofów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
brak tytułu oryginału, wybór tekstów
filozofia i etyka
Andrzej

Wybór esejów przedstawiający tylko nieliczne wątki bogatej twórczości Putnama, przede wszystkim te, które wiążą się z ewolucją jego poglądów od realizmu naukowego do tzw. realizmu wewnętrznego. Wybór otwiera obszerny esej "Analityczne i syntetyczne" w którym Autor, w życzliwej polemice z Quinem, starannie rozważa racje przemawiające za odrzuceniem klasycznego rozróżnienia i za jego utrzymaniem a kończy dwoma esejami, które przynoszą coś w rodzaju podsumowania niniejszego wyboru "Cóż po filozofie?" i "Odpowiedź Gary'emu Ebbsowi", który stanowi swego rodzaju szkic intelektualnej autobiografii Putnama.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1998

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1998

AnnaSikorska | 2018-06-15

Poniżej streszczenie jednego z ciekawszych esejów

Hilary Putnam, Mózgi w naczyniu, [w:] tenże, Wiele twarzy realizmu i inne eseje, tł., wstęp i przyp. Adam Grobler, Warszawa 1998, s. 295-324.
Warunkiem koniecznym do tego, by coś było reprezentacją jest intencja reprezentowania. Aby coś mogło mieć intencję, by cokolwiek reprezentowało, wymagana jest zdolność pomyślenia o danej rzeczy. Przedmioty nie mogą niczego reprezentować „same przez się". Filozofowie zastanawiali się, w jaki sposób myśl może sięgnąć poza siebie i „uchwycić" coś zewnętrznego. To kierowało ich w stronę stwierdzeń, że umysł jest innej natury niż rzeczy fizyczne, dzięki czemu możliwe jest myślenie. Żaden obiekt nie może odnosić się do innej rzeczy, ale myśli w umyśle posiadają taką funkcję. Niektóre ludy pierwotne uważają, że nazwę łączy związek konieczny z przedmiotem, co daje władzę nad tym kimś lub czymś. Źródłem władzy jest magiczny związek między nazwą, a jej nosicielem.
Nie ma naturalnego związku między...

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane, Z archiwum P

Żyd, który zatoczył koło: zaczął od wątpienia w świat, jak wielu filozofów z przełomu poprzednich wieków, a skończył na klasycznym judaizmie. Ta książka jest mniej więcej w połowie drogi. Putnam pięknie dowodzi, że nie poznajemy żadnego świata - bo nie mamy po prostu do niego dostępu. Ale - w odróżnieniu od Wittgensteina i innych - nie poznajemy po prostu języka. Poznajemy za to nasz aparat poznawczy. Brzmi nudno? To moja wina. Putnama czyta się z wypiekami.

Saimonix | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017