Medytacje kartezjańskie. Wprowadzenie do fenomenologii

Okładka książki Medytacje kartezjańskie. Wprowadzenie do fenomenologii Edmund Husserl
Okładka książki Medytacje kartezjańskie. Wprowadzenie do fenomenologii
Edmund Husserl Wydawnictwo: Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN Seria: Klasyka filozofii filozofia, etyka
293 str. 4 godz. 53 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Klasyka filozofii
Tytuł oryginału:
Cartesianische Meditationen
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
293
Czas czytania
4 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376830070
Tłumacz:
Andrzej Wajs, Andrzej Półtawski
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
210
193

Na półkach:

Husserl to monstrum. O ile chłopaka nazwisko brzmi gładko - nawet jak antagonisty w anime - to jego teksty pozostają właśnie chropowatymi, ciężkimi, gotowymi atakować tytanów. Nienawidzę anime, pogardzam Edmundem; Niemiec ten jest bystry, sprytny, przegania samego siebie zmieniając własną opinię setki razy, dzięki czemu jego zdania zdają się drżeć (beznadziejny z niego pisarz),a opracowania sypać jedno na drugie(każdy biograf intelektualny musi uwzględniać milion różnych etapów rozwoju Husserla)- Heidegger już pokazał, że jeśli utrudnisz zrozumienie własnych myśli, ludzie na facebookowych forach zaczną publikować bezmyślnie twoje cytaty. Z tym tutaj tak się nie stało, ponieważ nie miał jednego krótkiego zdania. A jego poglądy można właśnie takowymi podsumować. Autor tak zanurzył się w abstrakcyjną autorefleksję, że nieświadomie powtórzył to, co powtarzają oczy, a do abstrakcji nic nie dodał. Ostatecznie fenomenologia poprzez uzasadnione "ogłupienie" stara się o cel podobny jak kantyści, realiści i wszyscy inni, czyli uwolnienie filozofii od ontologicznego brodzenia i wzięcie się do rzeczy.

Husserl to monstrum. O ile chłopaka nazwisko brzmi gładko - nawet jak antagonisty w anime - to jego teksty pozostają właśnie chropowatymi, ciężkimi, gotowymi atakować tytanów. Nienawidzę anime, pogardzam Edmundem; Niemiec ten jest bystry, sprytny, przegania samego siebie zmieniając własną opinię setki razy, dzięki czemu jego zdania zdają się drżeć (beznadziejny z niego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1862
1862

Na półkach: ,

fenomenologia... nie jestem wielkim fanem.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

fenomenologia... nie jestem wielkim fanem.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pokaż mimo to

avatar
363
142

Na półkach: ,

Medytacje kartezjańskie to gruntowne wprowadzeni do perspektywy fenomenologicznej. Husserl podąża za Kartezjuszem budując swoją filozofię na całkowitym odrzuceniu jakiejkolwiek wiedzy, która nie znalazłaby swojego uzasadnienia w oczywistości stwierdzenia "Ja myślę". Inaczej jednak niż Kartezjusz, Husserl wstrzymuje się od przyznania tak rozumianemu myślącemu podmiotowi bezwzględnego istnienia. "Istnienie" jest bowiem tylko kolejnym sensem, który jest nadawany przez podmiot przedmiotom w świadomości, i jako takie wymaga osobnego rozpatrzenia.

Dzieło Husserla jest bardzo drobiazgowe, wypełnione terminologią filozoficzna, przez co czyta się je dość powoli. Jak to bywa z postaciami przełomowymi, Husserl jest jeszcze jedną nogą w epoce poprzedniej, skupia się dość mocno na samym uzasadnieniu tego w jaki sposób powstają przedmioty w świadomości, a mniej na wyciągnięciu ostatecznych konsekwencji ze zwrotu, którego dokonał. Sam zwrot jest bowiem fundamentalny, zmienia radykalnie perspektywę z jakiej filozofia patrzy zarówno na świat, jak i na samą siebie. Fenomenologia przedstawiona w tym dziele jest już jednak metodą w pełni dojrzałą, gotową zainspirować kolejne pokolenia.

Medytacje kartezjańskie to gruntowne wprowadzeni do perspektywy fenomenologicznej. Husserl podąża za Kartezjuszem budując swoją filozofię na całkowitym odrzuceniu jakiejkolwiek wiedzy, która nie znalazłaby swojego uzasadnienia w oczywistości stwierdzenia "Ja myślę". Inaczej jednak niż Kartezjusz, Husserl wstrzymuje się od przyznania tak rozumianemu myślącemu podmiotowi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    82
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    10
  • Filozofia
    9
  • Ulubione
    2
  • Fenomenologia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Idee
    1
  • Klasyki
    1
  • • Literatura zagraniczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Medytacje kartezjańskie. Wprowadzenie do fenomenologii


Podobne książki

Przeczytaj także