Nacjonalizm włoski. Geneza i ewolucja doktryny politycznej (1896-1923)

Cykl: Societas (tom 55)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Calmin

Problematyka nacjonalizmy włoskiego jest w Polsce praktycznie nieznana. Dotychczas kwestii tej nie poświęcono osobnego opracowania, a o działalności ugrupowania Enrica Carradiniego wspominają nieliczni historycy i politolodzy, głównie na marginesie badań nad włoskim faszyzmem. Temat ten został zresztą w niewielkim stopniu opracowany również we Włoszech. Wśród licznych rozpraw, które ukazują się co roku na temat dziejów Włoch liberalnych czy faszyzmu, tylko nieliczne traktują - i to w zasadzie ubocznie - o działalności Stowarzyszenia Nacjonalistów Włoskich bądź o koncepcjach politycznych jego głównych przedstawicieli.

(ze Wstępu)

źródło opisu: www.akademicka.pl/wydawnictwo/