Polskie dźwięki, polskie słowa, polska gramatyka. (System-teksty-norma-kodyfikacja)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Antykwa

Książka stanowi zbiór artykułów dedykowany profesorowi Andrzejowi Markowskiemu z okazji 40-lecia pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Autorami 49. prac zgromadzonych w tomie są samodzielni pracownicy naukowi oraz doktoranci. Rozprawy podejmują problematykę teorii i zagadnień szczegółowych z zakresu kultury języka i współczesnej polszczyzny. Poprzedzone są bibliografią prac prof. Markowskiego oraz wstępem o Jubilacie autorstwa prof. Hanny Jadackiej.

W części teoretycznej ważne miejsce zajmują nowe ujęcia kwestii związanych z kryteriami oceny faktów językowych w części powstałych z inspiracji teoretycznymi pracami Profesora Markowskiego. Inne partie tomu poświęcono kwestiom stylistycznym, ortograficznym i fonetycznym oraz współczesnym zmianom składniowym. Osobny dział zawiera artykuły z zakresu semantyki leksykalnej oraz zmian w normie leksykalnej współczesnej polszczyzny. Tom zamykają artykuły poświęcone wydawnictwom ortoepicznym oraz analizy opisów leksykograficznych w wybranych słownikach.

źródło opisu: http://www2.polon.uw.edu.pl/wyd/

źródło okładki: http://ijp.uw.edu.pl/najnosze-prace-pod-redakcja