Śląskie zamki i pałace na starych zdjęciach i pocztówkach

Wydawnictwo: Matiang
zamki, pałace, Śląsk
albumy
BeArcik

400 zamków i pałaców z woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego na 560 archiwalnych zdjęciach i pocztówkach.
Publikacja w języku polskim i niemieckim.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

BeArcik | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Kolejny piękny album, który raczej inspiruje do głębszych poszukiwań. Mamy piękny zbiór pięknych fotografii zamków i pałaców z całego Śląska, w tym z obecnych Czech i Niemiec, które niewątpliwie cieszą oko, ale są dość chaotyczne. Przede wszystkim miejscowości uporządkowane są alfabetycznie, podczas gdy podział regionalny byłby moim zdaniem znacznie praktyczniejszy. Chętnie bym też zobaczyła mapki, które wskazałyby mi położenie przedstawianych miejscowości - albo małe przy każdym obiekcie, albo jakaś jedna zbiorcza, na początku lub na końcu albumu. Z części tekstowej dowiemy się kiedy miejscowość pierwszy raz była wzmiankowana, kiedy powstał obiekt, kiedy zmieniali się właściciele i zazwyczaj co dzieje się z zabytkiem obecnie. Są to raczej dość podstawowe i suche informacje. Autor nie jest też najlepszym pisarzem - publikacja nie jest wolna od literówek, ale i zdań niezgrabnych gramatycznie. Mimo to jednak jest na tyle czytelna, że lekturę mogę uznać za bardzo przyjemną.

MichAsia | 2016-02-12
Na półkach: Przeczytane, Śląsk, 2016