Kierunek Polska. Przewodnik

Okładka książki Kierunek Polska. Przewodnik
praca zbiorowa Wydawnictwo: Bezdroża turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Bezdroża

Nie spotkałam się jeszcze z tak przygotowanym przewodnikiem, w którym znaczną część wypełniają wiadomości na temat procesów geologicznych, wydarzeń historycznych budujących nasz kraj oraz zaprezentowania sylwetek ludzi zasłużonych dla kultury i nauki, jednostek znanych również bardzo dobrze za granicą.
Pytanie: czy to wszystko jest tu potrzebne? Niewątpliwie są to wartościowe informacje, a całość jest potraktowana jako kompendium wiedzy o Polsce, a nie jedynie jako skromny przewodnik po najistotniejszych punktach regionalnych Polski.

Jeśłi chodzi o prześledzenie mapy to najpierw wyróżnione są regiony, czyli Podlasie, Pomorze, Mazury, Górny i Dolny Śląsk, Beskidy i Bieszczady, a następnie przechodzi się do dużych aglomeracji z uwzględnieniem miejsc zabytkowych wraz z mapami i rysem historycznym prezentowanych miast. Dodatkowo, w osobnym rozdziale, są wyszczególnione miejsca i zabytkowe budowle ujęte na liście UNESCO.
Zamieszczone są również informacje na temat folkloru i rozmieszczenia skansenów. Wraz z przewodnikiem przewędrujemy szlakiem rękodzieła ludowego oraz kowalstwa artystycznego. Cały rozdział poświęcono przyrodzie i ukształtowaniu krajobrazu na czele z parkami i żyjącymi w nich zwierzętami. A wprost ze szlaku przyrodniczego przechodzimy na ścieżkę sanktuariów.
W końcowych rozdziałach przewodnik podpowiada, jakie charakterystyczne formy aktywności oferuje dany region, gdzie i kiedy organizowane są coroczne imprezy kulturalne, jak festiwale, jarmarki, inscenizacje historyczne.

Publikacja godna uwagi. Dobrze wydana pod względem technicznym, ale z uwagi na ciężar raczej nie poręczna by z nią zwiedzać planowane miejsca. Osobiście brakuje mi w niej, na zasadzie równowagi do szeroko opisanych zabytkowych miejsc, potraktowania na podobnym poziomie części kartograficznej, to znaczy rozpisanych map regionów i miast. Akurat ten element uważam za poważny mankament w budowie przewodnika.

Pytanie: czy to wszystko jest tu potrzebne? Niewątpliwie są to...

Dodaj cytat z książki Kierunek Polska. Przewodnik