pismo, kaligrafia
hobby
TeaRoseGarden

"(...) nauka kaligrafii ćwiczyć będzie nie tylko rękę, ale kształcić także umysł, albowiem pobudzi uwagę, podnieci wolę ku dobremu, przyzwyczai do karności i posłuszeństwa, zaostrzy zmysł porównawczy i krytyczny, bystrość i sąd, obudzi zamiłowanie do piękna, prawidłowości, taktu, zgodności, czystości, porządku. W ten sposób wpłynie kaligrafia korzystnie na wyobraźnię i na zmysł estetyczny...

W ten sposób wpłynie kaligrafia korzystnie na wyobraźnię i na zmysł estetyczny wychowanków. Spodziewać się bowiem należy, iż wychowanek o wyrobionym poczuciu piękna, zbrzydziwszy sobie raz szpetmość i niechlujstwo, brzydzić się będzie nie tylko plamą w zeszycie, na książce lub na sukni, ale także w życiu późniejszym wystrzegać się będzie wszystkiego, coby jego życie splamić miało".

(fragment książki)

źródło opisu: Związkowa drukarnia we Lwowie, 1904