Polszczyzna z oddali język polski w anglojęzycznym świecie

Wydawnictwo: Media Rodzina
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
polszczyzna
Anna

Polszczyzna z oddali to książka, która zaciekawi zarówno mieszkańca Krakowa, Warszawy czy Poznania, jak i jego rodaka z Australii, Kanady czy Ameryki Południowej. Powstawała na zamówienie czytelników, w formie felietonów do "Przeglądu Polskiego", tygodniowego dodatku do nowojorskiego "Nowego Dziennika". Kwestie językowe, przedstawione nadzwyczaj interesująco i barwnie, są tu także pretekstem do rozważań nad przemianami w świadomości, kulturze i obyczajach w Polsce obecnej doby.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Anna | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Bardzo polecam tę książkę. Jest to zbiór felietonów, które autorka napisała z myślą o Polakach mieszkających poza granicami kraju, ale ja czytając je w Polsce mogłam z nich również dużo wynieść.

Autorka promuje język polski, przypomina jego historię i troszczy się o jego kształt. Nie ma jednak w tym tonu przykrego moralizatorstwa, może tylko lekka nostalgia za tym, co odchodzi. Dzięki niej dowiedziałam się skąd pochodzi słowo "kolęda", kim jest "kum", gdzie szukać osób mówiących językiem polskim, którym można by rozmawiać z Mickiewiczem, co zauważył Sienkiewicz podróżując po Stanach Zjednoczonych, itd.

Ponadto zainspirowała mnie do większej dbałości o mój język. Pokazała jak ważny on jest, gdyż nie jest tylko środkiem do komunikacji, ale tak naprawdę narzędziem myślenia, które kształtuje nas jako osoby, skarbem narodu. Fascynujące, że polonistka mieszkający od wielu lat w USA wie o języku więcej ode mnie.

Jest to niezwykle wciągająca i intrygująca lektura. Szkoda tylko, że są to...

Na półkach