Słownik ojczyzny polszczyzny

Wydawnictwo: Europa
83-87977-92-6
słownik, polszczyzna

Nie jest to tradycyjny słownik poprawnościowy. Profesor Jan Miodek nie poprzestaje na ukazaniu form poprawnych, lecz także każde hasło uzupełnia obszernym komentarzem, w którym wyjaśnia przyczyny powstawania błędów, przywołuje językową przeszłość omawianych form, a także - co równie istotne - uzasadnia swoje normatywne zalecenia. Słownik ojczyzny polszczyzny: to książka przystępna,...

Słownik ojczyzny polszczyzny:

to książka przystępna, Czytelnik nie zginie tu w gąszczu skrótów i terminów gramatycznych;
to książka, w której nie ma lakonicznych odpowiedzi, jest zaś obfita wiedza na temat mechanizmów i praw językowych;
to leksykon wyjaśniający wątpliwości poprawnościowe, które nękają Polaków, większość komentarzy to odpowiedzi na listy czytelników i telewidzów;
to książka, która nie pomija nazw własnych, Autor omawia wiele imion, nazwisk i nazw geograficznych;
to poradnik stylistyczny, w którym bardzo wyraźnie przedstawiono zasady mówienia i pisania w sytuacjach oficjalnych i nieoficjalnych, publicznych i prywatnych;
to książka wszechstronna – jeżeli jakiś wyraz sprawia kłopoty gramatyczne, etymologiczne, ortograficzne, stylistyczne, frazeologiczne, to nie trzeba sięgać do innych opracowań – wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w jednym haśle.

źródło opisu: Wydawnictwo Europa, 2002

źródło okładki: Wydawnictwo Europa