Przygody leśnych skrzatów

Okładka książki Przygody leśnych skrzatów Rafał Klimczak
Okładka książki Przygody leśnych skrzatów
Rafał Klimczak Wydawnictwo: Skrzat Seria: Ekoludki-leśne skrzaty literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekoludki-leśne skrzaty
Skrzat
2013-01-01
2013-01-01
skrzaty krasnoludki ekoludki środowisko przyroda ochrona

Część opowiadań lepszych inne trochę słabsze. Dziecko (5 lat) niektóre średnio interesowały i raczej przez nie przebrnęliśmy niż czytaliśmy z zapartym tchem. Spotkanie ze skrzatami zaczęliśmy od późniejszych części i zdecydowanie bardziej nam się one podobały.
Zawiera dużo ekologi, ale podanej w sposób przystępny.

Zawiera dużo ekologi, ale podanej w sposób przystępny.

„My jesteśmy…” Leśne Ludki

Kim są krasnoludki, każdy z nas wie. Chociaż często mamy skrajnie różne wyobrażenia tych istot. Jednak dla dzieci są to miłe, malutkie ludziki w czerwonych czapeczkach, a ich zadanie polega na opiekowaniu się zwierzętami. Jednak w dzisiejszych czasach, tylko garstka ludzi wierzy w ich istnienie, a ciągła ingerencja w naturę strasznie utrudnia pracę tych małych ludków. Taki właśnie obraz kreuje także Rafał Klimczak w swojej najnowszej powieści pod tytułem Przygody leśnych skrzatów.

W samym środku lasy, tam gdzie ludzie praktycznie nigdy się nie zapędzają, żyją spokojnie leśne skrzaty. Każdy zna je pod różnymi nazwami, jednak one same lubią mówić o sobie – ekoludki. Wszystko dlatego, że ludzie przestali przejmować się przyrodą i bardzo często działają na jej szkodę. Wtedy właśnie wkracza grupa ekoludków, którzy wraz z dwójką zwierzęcych przyjaciół – dzikiem Teodorem oraz łosiem Gabrysiem; ruszają na pomoc poszkodowanym zwierzętom.

Rafał Klimczak to autor, którego mogliśmy poznać razem z naszymi dziećmi dzięki wspaniałej serii Nudzimisie. Tym razem autor pokusił się jednak o zupełnie inne główne postacie, chociaż równie fantastyczne jak poprzednie. Także i wydźwięk tych opowiastek… tak, nie pomyliło mi się… opowiastek jest zupełnie inny, ale o tym za chwilę. Dlaczego napisałam opowiastek, ponieważ cała książka składa się z czterech odrębnych opowiadań. Każde z nich porusza zupełnie inny temat dotyczący ochrony środowiska.

Autor w naprawdę przystępny i ciekawy sposób przybliża dzieciom jakie najczęściej zagrożenia stwarzamy my ludzie dla fauny i flory naszej planety, a także wyjaśnia w jaki sposób możemy do tego nie dopuścić. Dzięki temu, że wszystko ubrane jest w formę opowieści, maluchy szybciej przyswajają sobie najważniejsze informacje, które pozostaną w ich umysłach już zawsze. Po za tym, dzięki takim postaciom jak ekoludki, maluchy mogą nauczyć się jak ważna jest współpraca i doskonała organizacja. Polecam każdemu. Nie ważne, że nie mieści się w przedziale wiekowym (3-6 lat). Ta książka otwiera oczy nawet dorosłemu na wiele ważnych spraw dotyczących środowiska.

„My jesteśmy…” Leśne Ludki

Dzisiaj zabieram Was w podróż do lasu, do miejsca gdzie gdzieś tam w różnych norkach lub dziuplach żyją sobie leśne skrzaty, zwane inaczej krasnoludkami lub ekoludkami (tak same żartobliwie na siebie mówią).

W książeczce znajdują się cztery opowiadania w których poznamy grupkę bardzo sympatycznych leśnych skrzatów. Poznamy Nestora czyli najstarszego z ekoludków. Poznamy również Miecia, Sławka, Sprytka, Gacka i Kondzia. Każdy z nich specjalizuje się w czymś innym. Jest również Lubawa oraz Nastka, czyli dwie wesołe ekoludkowe dziewczyny. A najlepszymi przyjaciółmi tych krasnoludków są dzik Teodor, Łoś Gabryś oraz krzykliwa i plotkarska sójka Klara. Ekoludki mieszkają w lesie, a ich zajęciem jest pomaganie innym w potrzebie. Od zawsze zajmują się ratowaniem przeróżnych zwierzaków z tarapatów. To taka prawdziwa "grupa do zadań specjalnych".

Przeczytamy tutaj o tym jak ekoludki próbują uratować biedną sarenkę Patrycję ponieważ ugrzęzła w błocie i nie może się wydostać. Przeczytamy również o tym jak grupa przyjaciół pomaga lisicy Dianie uporać się ze stertą śmieci, którą ktoś zostawił przed samą norą ich rudej przyjaciółki. Jest również historyjka o tym jak skrzaty poradziły sobie z zasypanym stawem, który był domem dla ropucha Anzelma. Ostatnia opowieść przedstawia nam bardzo przestraszone ptaki, których gniazda znajdowały się na łące, a właśnie zaczęły się sianokosy. Ekoludki musiały szybko przystąpić do działania i uratować małe pisklęta...

Jak widzicie książka ta opowiada o zwierzętach, o pomocnych i bardzo sympatycznych krasnoludkach, o lesie i jego problemach, o akcjach ratowniczych, o przyjaźni i o życiu... Treść jest naprawdę bardzo wartościowa. Książka napisana jest w taki sposób, że opowiadania te trafiają do odbiorcy. Ja sama zaczęłam współczuć zwierzakom nie tylko opisanym w tej książce, ale również wszystkim innym żyjącym w lasach. Niestety wiele ludzi nie szanuje kompletnie zwierząt i ich życia. Nic sobie nie robią z cierpienia naszych małych braci...

Po przeczytaniu lub też wysłuchaniu tych historyjek młody czytelnik z pewnością zacznie inaczej spostrzegać las. Zapewne zacznie zwracać uwagę na dziuple i nory w poszukiwaniu tych małych mieszkańców lasu jakimi są skrzaty. Pewnie dzięki tej książce zacznie również bardziej zwracać uwagę na problemy jakie mogą spotkać zwierzęta. W końcu o tym własnie jest ta książka... O tym jak zwykłe wyrzucenie śmieci w nieodpowiednim miejscu może zagrozić zwierzakom, o tym jak zwykłe zasypanie stawu może wpłynąć na mieszkańców lasu... Dla nas to niby nic wielkiego, jednak takie bezmyślne działania mogą stać się przykrym doświadczeniem dla zwierząt :(

Ale wracając do książki to moim zdaniem jest to bardzo wartościowa lektura. W wesołych historyjkach przemycone zostały wartości, które warto wpajać dzieciakom. Wszystko to w bardzo ładnej, twardej i lśniącej oprawie. W środku natomiast znajduje się cała masa ślicznych, kolorowych ilustracji. A na dodatek czcionka jest czytelna, bardzo przejrzysta i dzięki temu książka ta jest nie tylko fajną lekturą do słuchania, ale również do samodzielnego czytania przez dziecko :) Jak najbardziej polecam dla wszystkich ekofanów :)

W gęstwinie lasu, z dala od ludzi, mieszkają skrzaty. Niegdyś nazywane były krasnoludkami, jednak one same wolą mówić o sobie "ekoludki". Żyją w lasach zgodnie z prawami natury, a ich najważniejszym zadaniem jest niesienie pomocy zwierzętom w potrzebie. Dawniej wszystkie ekoludki ubierały się w malinowoczerwone ubranka, aby zwierzęta mogły je z łatwością wypatrzeć, jeśli potrzebowałyby pomocy z ich strony. Jednak odkąd chciwi ludzie zaczęli polować i wyłapywać skrzaty, zmuszone były one zmienić swe zwyczaje i zacząć ubierać się w bardziej kamuflujące ubrania. Skąd zatem wiedzą, że jakiś mieszkaniec lasu potrzebuje pomocy? Dowiadują się tego od leśnej plotkarki sójki Klary.

W książce "Przygody leśnych skrzatów" autorstwa Rafała Klimczaka (znanego m.in z serii o Nudzimisiach) przeczytamy cztery ciekawe historie, w których ekoludki będą starały się pomóc leśnym przyjaciołom. Pierwsza historia opowiada o sarnie Patrycji, która uciekając przed grupą psów ze wsi wpadła do bagna i nie mogła się wydostać. Kolejna opowieść dotyczy problemu lisicy Diany, która pewnego dnia po przebudzeniu spostrzegła, że pod jej norą, w której wychowuje cztery lisięta, ktoś wyrzucił górę śmieci. Dalej przeczytamy o kłopocie ropucha Anzelma, którego rodzina od pokoleń żyła przy stawie. Jednak pewnego dnia chcąc zażyć porannej kąpieli ropuch zauważył, że jego ukochany staw zniknął. Ktoś go zasypał... Ostatnia historia opowiada o zbliżających się sianokosach i związanym z nim niebezpieczeństwem, które grozi pisklętom łąkowych ptaków. Za każdym razem ekoludki wspólnymi siłami będą starały się dopomóc zwierzętom wykorzystując przy tym wielopokoleniową mądrość i wrodzony spryt.

Książka ma charakter edukacyjny. Ciekawie napisane historie poruszają bardzo ważne tematy dotyczące ochrony środowiska. Autor zwraca uwagę na problem wycinania lasów przez ludzi, przez co zwierzęta mają coraz mniej miejsca, w którym mogłyby spokojnie żyć i zmuszone są przemieszczać się w inne rejony. Przeczytamy również o tym, że ludzie chcąc uniknąć opłat za wywóz śmieci, pozbywają się ich pod osłoną nocy wyrzucając je do okolicznych lasów. Często zdarza się, że wśród nich znajdują się niebezpieczne chemikalia i stare oleje, które po przedostaniu się do gleby zatruwają środowisko. Przez ludzką głupotę dochodzi do wielu tragedii. Doskonale przekonały nas o tym łąkowe ptaki, które drżały o życie swoich piskląt podczas trwających sianokosów. Ludzie nie dbają o dobro zwierząt i nie zastanawiają się, że swoim postępowaniem mogą wyrządzić im krzywdę. W przypadku opowieści o sianokosach rolnik kosił pole od zewnątrz do środka, przez co w pułapkę wpadały pisklęta, które nie były w stanie uciec przed kosiarką... Ludzie nie zwracają uwagi na to, że niszcząc, zasypując stawy doprowadzają do tego, że jedne zwierzęta tracą dom, a inne miejsce, dzięki któremu zdobywały pożywienie.

Dodatkowo dzięki lekturze "Przygód leśnych skrzatów" dzieci dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o zwierzętach. Czemu łosie co roku zrzucają poroże? Jak długo w ciągu dnia funkcjonują krety? Czemu bobry muszą stale ścierać swoje zęby? Dlaczego odyńce żyją samotnie? Jakie zwierzęta umykają ze strachu przed puchaczem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można w dziele Rafała Klimczaka.

Książka została pięknie wydana. Bardzo starannie. Twarda oprawa zapewni jej większą trwałość. Ilustracje wykonane przez panią Agatę Nowak są ciepłe, kolorowe, sympatyczne, po prostu miłe dla oka. Przyciągną uwagę nie jednego dziecka. Całość napisana jest wyraźną czcionką, która ułatwi dzieciom samodzielną lekturę. Historie są ciekawe, z całą pewnością zainteresują młodszych czytelników. I co najważniejsze książka dostarcza wielu cennych informacji, uczy dzieci dbania o przyrodę i wrażliwości na krzywdę słabszych od nich stworzeń. Gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/06/250-przygody-lesnych-skrzatow-rafa.html

• Dla Natusia
  • Dla Wojtusia
  • Skrzat
  • Półeczka dla dzieci
  • Czytane z córką
  • Otrzymana do zrecenzowania

Dodaj cytat z książki Przygody leśnych skrzatów