Od istoty do istnienia. Tworzenie się metafizyki egzystencjalnej wewnątrz łacińskiej tradycji filozofii chrześcijańskiej.

Wydawnictwo: Fundacja Świętego Benedykta
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filozofia i etyka
Andrzej

Jest to książka o drodze, którą przebyli filozofowie chrześcijańscy świata łacińskiego od przejmowanej z antyku koncepcji bytu skoncentrowanej na istocie (lub wręcz zredukowanej do badania "czym jest") - do formułowanej przez nich stopniowo teorii pełniejszej, której szczytem stało się odkrycie, iż u podstaw każdej rzeczy znajduje się akt istnienia, jej właściwy actus primus. Jest to zatem...

Jest to zatem książka o pewnej drodze myślowej - ale i o odwadze jej wędrowców. O tej odwadze myśli, która pozwala wyjść poza "jasne i wyraźne" opłotki sprawdzonych pojęć i udać się w poszukiwaniu nowego świata, co najmniej tak samo rzeczywistego jak ten już dobrze nam znany.

źródło opisu: Fundacja Świętego Benedykta 2008

źródło okładki: Fundacja Świętego Benedykta 2008

Andrzej | 2013-06-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Niezwykle rzetelna pozycja, dość wyjątkowa, zawierająca aktualny (!) stan badań, przywraca wiarę w to, że w Polsce filozofię i historię filozofii można uprawiać na naprawdę dobrym poziomie. Konieczna lektura dla każdego, kto interesuje się metafizyką klasyczną. Gorąco polecam!

bf4gs5jbwc7rd5y | 2017-07-03