Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?

Okładka książki Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja? Paweł Milcarek, Tomasz Rowiński
Okładka książki Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?
Paweł MilcarekTomasz Rowiński Wydawnictwo: Demart publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Demart
2019-03-27
2019-03-27
Kościół kryzys papież

Okładka książki Aby On panował. Dwadzieścia lat "Christianitas" Piotr Kaznowski, Paweł Milcarek, Tomasz Rowiński
Aby On panował... Piotr Kaznowski, Pa...
Okładka książki Pánbíčkáři: Odkud se vzal polský katolicismus? Krzysztof Koehler, Michał Łuczewski, Paweł Milcarek, Paweł Rojek
Pánbíčkáři: Od... Krzysztof Koehler, ...

Książka ma taki tytuł, że może sugerować jakąś sensacyjność, ale jest to książka tworzona przez katolików dla katolików. Wydana 5 lat temu, tworzona jeszcze wcześniej, ale wciąż aktualna. Niestety nie nastraja do optymistycznych wniosków. Tak czy inaczej, serdecznie polecam!

Podobno w niektórych katolickich seminariach ta książka jest zakazana. A przecież jej autorami są dwaj katoliccy, niewątpliwie ortodoksyjni publicyści, którymi powodują uzasadnione obawy o dobrą przyszłość Kościoła katolickiego. Ja to co innego. Katolikiem nie jestem i patrzę na KK z ciekawością domorosłego religioznawcy, zupełnie nie przejmując się wiszącą w powietrzu atmosferą schizmy. To nie moje zmartwienie. Jednak dla kogoś, kto deklaruje się wyznawcą katolicyzmu, powinien być to problem realny i konkretny. I powiem Wam, że gdybym był katolikiem myślałbym podobnie jak autorzy tego zbioru wywiadów. To o czym mowa w tej książce to bezsprzeczne fakty, no, może gdzie nie gdzie uładzone, ale niepodważalne. A z faktami dyskusji nie ma. Dyskutować można o opiniach, interpretacjach i stawianych diagnozach. Czy są słuszne czy nie to sprawa otwarta i o tym niech decyduje w swym rozumie każdy pojedynczy czytelnik. Ta książka to katolicki realizm wyłożony z punktu widzenia tych, którym na Kościele jeszcze zależy. Nawet jeśli mój stosunek do tej instytucji jest krytyczny, to nie mogę się dziwić przejawom instynktu samozachowawczego jej co bardziej trzeźwych przedstawicieli.

Alarm dla Kościoła składa się z 14 wywiadów z wybitnymi przedstawicielami KK w Polsce, księżmi, profesorami teologii, katolickimi publicystami. Każdy dotyka innego tematu, każdy mówi o innym zagrożeniu(np. pentekostalizacja chrześcijaństwa , agresywny islam w Europie, czy porażki Kościoła w różnych dziedzinach),a razem składają na rozległy obraz słabości, jaka ogarnia największą w świecie organizację wyznaniową.

Centralnym punktem książki jest rozmowa obu autorów pt Turbopapiestwo. Jak sam tytuł wskazuje tematem jest rola papieża w Kościele, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego pontyfikatu. Nie trudno ustrzec się spostrzeżenia, że to właśnie postać papieża Franciszka, z jego pragnieniem zmian w Kościele jest przyczyną wielu kontrowersji. Bo czy można obojętnie przejść obok faktu, gdy niektórzy wierni o Włodarzu Nawy Piotrowej mówią per „ten heretyk”? To oznacza, że w KK dzieje się coś wcześniej niespotykanego, co skłania do refleksji nad jego kondycją.

Nie będę snuł długich rozważań na żaden z tematów przedstawionych w książce Milcarka i Rowińskiego. Choć może miałbym na to ochotę. Ale to wymagałoby poświęcenia większej ilości czasu i miejsca. Wszelako wychodzę z założenia, że każdy z nas jest bytem myślącym i będzie umiał wyciągnąć z tej lektury własne, głęboko przemyślane wnioski. Do czego zachęcam

• Chrześcijaństwo
  • Chcę w prezencie/do zamówienia
  • 2 INWcja
  • KATOLICYZM: Wiedza

Dodaj cytat z książki Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?