Przyjaciółka z młodości

Okładka książki Przyjaciółka z młodości Alice Munro
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Przyjaciółka z młodości
Alice Munro Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
436 str. 7 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Friend of My Youth
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2013-09-26
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-26
Liczba stron:
436
Czas czytania
7 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308052167
Tłumacz:
Agnieszka Kuc
Tagi:
literatura kanadyjska opowiadania nobel kandydat Munro

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Samotność dawnych przyjaciół



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
622 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
170
156

Na półkach:

Trylogii kanadyjskiej część pierwsza i ostatnia

Nadszedł czas na pierwszą część kanadyjskiej sagi u Alka - przeczytaną przeze mnie ponad miesiąc temu. Jednak jakoś nie umiałem się zabrać za napisanie recenzji do niej, albo chociażby omówienia. Od początku mnie ta pozycja zachwyciła. I nie wiedziałem jak podejść do omówienia, bo dobrze wiecie, że z warsztatem u mnie na bakier, piszę bardziej sercem, a nie rozumem, więc i jak trafiam na coś, co mnie zachwyca, to ciężko mi to opisać, żeby chociaż trochę oddać książkę.

W ogóle ostatnio mam coś z książkami do recenzji. Albo zmądrzałem i dobrze wybieram, albo zgłupiałem już na starość i wszystko mi się podoba. Faktycznie kilka ostatnio przeczytanych książek było bardzo dobrych. I teraz nie wiem, czy się cieszyć, czy smucić. Zastanowię się w kąciku nad tym problemem później, a teraz już przejdę do próby omówienia książki Alice Munro – „Przyjaciółka z młodości”.

Autorka niedawno dopiero w Polsce odkryta. Z tego, co znalazłem, to wydawana najpierw przez wydawnictwo Dwie siostry (świetna nazwa, głęboki ukłon!), obecnie Jej książki wydają same tuzy na polskim rynku wydawniczym - W.A.B. i Wydawnictwo Literackie. Na zmianę, jakby chcieli nadgonić utracony czas. Alice Munro ma już swoje lata, ogłosiła ostatnio, że „Drogie życie” (wydana w maju 2013 przez WL) to jej ostatnia książka. Szkoda, ale na szczęście, mamy jeszcze wiele do nadgonienia, więc wydawnictwa jeszcze przez jakiś czas będą nas raczyły Jej dziełami. I tak należy się cieszyć, że w takim wieku Alice Munro dalej tak świetnie pisze. To się nazywa umysł!

„Przyjaciółka z młodości” to zbiór z 1990 roku. Zawiera dziesięć opowiadań. Ale to nie ma znaczenia ile opowiadań, ważne, że pisze je Mistrzyni krótkiej formy, nazywana kanadyjskim Czechowem. Upodobała sobie krótką formę i chyba dobrze, bo sprawdza się w niej niesamowicie. Nie wiem, jak jej wychodziło napisanie powieści, one są dopiero przede mną, ale wiem, że pisanie opowiadań to jest to, co na pewno umie robić!

Czytając Jej opowiadania miałem prawdziwą literacką ucztę. Delektowałem się każdym opowiadaniem. Są świetnie napisane. Język Munro jest bardzo prosty, na swój sposób ascetyczny i bardzo schludny, a z drugiej strony niezwykle plastyczny, tak po kobiecemu. Naprawdę świetnie się to czyta. Ale, najważniejsze jest to, o czym się czyta. A czyta się o różnych odcieniach ludzkiej duszy, o przeróżnych ludzkich losach, o samotności, o bólu, o chwilach szczęściach, o chorobie, o strachu, o nienawiści i zranieniach… i tak mógłbym wymieniać bardzo długo. Bo te opowiadania są o ludziach w ich zwyczajnej codzienności, albo w ich codziennej zwyczajności – jak kto woli, która przecież wszystko to nam przynosi. Munro opisuje przede wszystkim bardzo trudne doświadczenia i bolesne emocje, z którymi trudno dać sobie radę. Stąd wiele Jej opowiadań można określić jako ciężkie i trudne. Ale Munro pisze również lżej – o ludzkich fascynacjach i zakochaniach, o pięknej jesieni, i o wakacjach nad morzem. Po prostu Munro pisze o wszystkim. A każde Jej opowiadanie to prawdziwe cacko. Uważam osobiście, że Munro nie ma sobie równych, jeśli chodzi o opisywanie emocji i uczuć. Czytając Ją, zaglądamy wręcz w zakamarki ludzkich dusz, bardzo głęboko i wnikliwie. Poza tym, Jej opowiadania są bardzo zaskakujące w swojej fabule. Wątki plotą się i łączą w najmniej oczekiwany sposób, a puenta często sprawia, że otwieramy usta ze zdziwienia.

ciąg dalszy na stronie:
http://szortal.com/node/3661

Trylogii kanadyjskiej część pierwsza i ostatnia

Nadszedł czas na pierwszą część kanadyjskiej sagi u Alka - przeczytaną przeze mnie ponad miesiąc temu. Jednak jakoś nie umiałem się zabrać za napisanie recenzji do niej, albo chociażby omówienia. Od początku mnie ta pozycja zachwyciła. I nie wiedziałem jak podejść do omówienia, bo dobrze wiecie, że z warsztatem u mnie na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    891
  • Przeczytane
    812
  • Posiadam
    274
  • Teraz czytam
    47
  • 2014
    24
  • 2013
    17
  • Ulubione
    16
  • Nobliści
    16
  • Literatura kanadyjska
    10
  • Z biblioteki
    8

Cytaty

Więcej
Alice Munro Przyjaciółka z młodości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także