Najnowsze artykuły
Artykuły
Nietypowe książki o Świętym MikołajuMarcin Waincetel12Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński8Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać410Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jarosław Czubaty

5
8,0/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,0/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
57 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2012
Mówią wieki nr 02/2012. Wydanie specjalne
Sławomir Leśniewski, Jarosław Czubaty
6,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2012

2005
Zasada dwóch sumień. Normy postępowania i granice kompromisu
Jarosław Czubaty
7,0 z 1 ocen
9 czytelników 0 opinii
2005

1997
Rosja i świat. Wyobraźnia polityczna elity władzy imperium rosyjskiego w początkach XIX wieku
Jarosław Czubaty
7,5 z 2 ocen
10 czytelników 2 opinie
1997

1993
Wodzowie i politycy. Generalicja polska lat 1806-1815
Jarosław Czubaty
9,0 z 2 ocen
8 czytelników 1 opinia
1993
Najnowsze opinie o książkach autora
Wodzowie i politycy. Generalicja polska lat 1806-1815 Jarosław Czubaty 
9,0

W swojej książce Jarosław Czubaty kreśli portret zbiorowy polskiej generalicji w latach 1806-1815. Do badanej grupy autor zaliczył 114 generałów, którzy służyli w armii regularnej oraz żyli we wspomnianym okresie. Książka została podzielona na dwie części: środowisko oraz postawy i orientacje. W pierwszej z nich historyk analizuje generałów pod kątem wieku, posiadanego majątku, awansów, stażu w innych armiach, tytułów szlacheckich, pochodzenia, przynależności do lóż masońskich, służby w instytucjach publicznych czy udziału w życiu kulturalnym. Z racji omawianych tematów jest to część bardziej statystyczna, zawierająca dużą liczbę tabel. Kolejna omawia już sytuację polityczną w Księstwie Warszawskim w latach 1806-1815 i analizuje postawy generalicji w trudnych momentach życia państwa, jak wkroczenie Napoleona na ziemie polskie, wojna 1809 roku czy sytuacja po bitwie pod Lipskiem. Książka przedstawia także losy ugrupowań profrancuskich oraz prorosyjskich, których generałowie stanowili ważną część, pokazuje próby ich pozyskania przez monarchów i polityków, tajne negocjacje, spiski. Podsumowując, pozycja w niezwykle barwny sposób pokazuje dylematy z jakimi musieli się zmagać polscy generałowie doby epoki napoleońskiej.
Księstwo Warszawskie (1807-1815) Jarosław Czubaty 
7,7

Od wielu lat wśród historyków toczy się dyskusja na temat tego czym właściwie było Księstwo Warszawskie w polskich dziejach? Czy tylko nietrwałym śladem, nic nie znaczącym epizodem, czy też może początkiem drogi przemian jakie państwo to jak uważa wielu badaczy zapoczątkowało? Z jednej strony Księstwo Warszawskie widziano jako małe peryferyjne państewko nad Wisłą, utworzone z łaski cesarza Francuzów, z drugiej początek drogi, zwieńczającej zbudowanie nowoczesnego państwa i trwały element narodowej tradycji.
Jarosław Czubaty, polski historyk z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił odpowiedzieć na te pytania w swojej książce "Księstwo Warszawskie 1807-1815". Książka ta stanowi nie tylko źródło niezbędnej wiedzy o epoce, ale również umożliwia czytelnikowi ocenę wydarzeń w niej opisanych. Jest to istotne że względu na to, że do tej pory nie mieliśmy wielu monografii i syntez poświęconych temu "napoleońskiemu państwu". Od wydania ostatniej monografii Księstwa Warszawskiego autorstwa Barbary Grochulskiej minęło już ponad 50 lat. Praca Grochulskiej nawiązywała przy tym do książki Fryderyka Skarbka, który jako pierwszy zajął się opracowaniem tego zagadnienia. Obecna monografia podsumowuje dotychczasowe badania, ale prezentuje także nowe spojrzenie na dzieje polityczne, wojskowe czy gospodarcze Księstwa.
Jak stwierdza autor do napisania książki skłoniła go rosnąca liczba publikacji, przynoszących nowe ustalenia badawcze. Pracując nad książką autor starał się wykorzystać bogaty dorobek polskiej historiografii, co widać na przykładzie ogromnej liczby przypisów przywołujących poszczególne prace.
Autorowi bardzo zależało na tym, aby ta książka, nie tylko była kroniką polityczno-militarną, ale aby przekazywała możliwie dużą wiedzę na temat zachodzących wówczas procesów, społecznych, gospodarczych, politycznych. Mamy tutaj dobrze przedstawione i znane postacie w polskiej historii jak książę Józef Poniatowski, Józef Wybicki, generał Jan Henryk Dąbrowski, książę Adam Jerzy Czartoryski, ale również te mniej znane jak pułkownik i poeta Cyprian Godebski, Feliks Łubieński, Włodzimierz Potocki czy też jedna z najbardziej fascynujących, ale mało znanych postaci tamtego okresu- minister skarbu Tadeusz Naruszewicz. Liczne wypowiedzi, które przewijają się ze wspomnień tych ludzi pozwalają wczuć się w klimat epoki, co dodatkowo wpływa na atut tej książki.
Cała praca ma doskonałą konstrukcję problemową i chronologiczną. Jest podzielona na prolog, 9 rozdziałów i zakończenie. Tytuły rozdziałów opatrzone są cytatami np. "Zbawca czy zdobywca?". Taka forma sprawia, że aż chce się sięgnąć do książki. Mógłbym jeszcze wiele o tej ksiáżce powiedzieć, o tym co mi się w niej podobało, a co nie, choć właściwie do niego niewielu kwestii mogę się przyczepić. Świetnie napisana książka wyjaśniająca wiele z pozoru spraw znanych, w praktyce jednak pozostawiająca wiele do myślenia na temat naszej historii.