filozofia i etyka
jestemlisek

"Słowo "metaetyka" nie jest być może - wprzeciwieństwie do słowa "etyka" - na tyle znane, aby nie wymagalo wyjasnień. Każdy z nas podejmuje rozważania etyczne, ma swoje poglądy dotyczące moralnego dobra i zła oraz wdaje się w dyskusje na temat godziwego życia. poglądy etyczne wyrażamy za pomocą ocen i norm. Głosimy, że określone postępowanie jest dobre, szlachetne, czcigodne lub złe, nikczemne, haniebne, oraz że tak a tak należy lub nie należy postępować. Glosimy np., że znęcanie się nad bezbronnym jest czynem złym i nie należy znęcać się nad bezbronnym. Głoszenie tego rodzaju przeknań w sposób usystematyzowany można uznać za uprawianie etyki normatywnej."

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN ) 1975

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN ) 1975