pengar
klasyka
szwedzki
Evelline

Selma Berg, en frejdig sextonåring med konstnärsdrömmar, gifts bort med en betydligt äldre man. Det är hennes utveckling från naiv ung flicka till mogen kvinna, som Pengar handlar om. Romanen bygger i mycket på Victoria Benedictssons egna erfarenheter men är också ett inlägg i den indignerade kvinnosaksdebatt, som bröt fram på 1870- och 80-talen. Vad Victoria Benedictsson främst vände sig mot var att unga kvinnor, sexuellt ovetande och genom felaktig uppfostran fyllda av romantiska föreställningar, tvingades in i äktenskapet utan att inse vad det innebar.

źródło opisu: http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9127088391

źródło okładki: http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9127088391