Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

„Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa” wprowadza dziecko w uporządkowany, zorganizowany w swej strukturze społecznej i moralnej świat, w którym wszystko zależy od bohaterów, od sposobu reagowania na różne wydarzenia czy fakty losowe. Istotne jest w nim humorystyczne przedstawienie faktów, co w ten sposób zwięźle informuje, iż każda trudna sprawa, widziana okiem wolnym od napięcia, jest prosta do rozwiązania. Język utworu zachęca dzieci do starannej wymowy i ukazuje bogactwo języka polskiego, jego walory oddające barwy świata i jego piękno, co zdarza się rzadko we współczesnej literaturze dla dzieci.

źródło opisu: Novae Res 2013

źródło okładki: Novae Res 2013

iza122 | 2013-05-06

"Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa" to zbiór kilku opowieści w formie wierszy, dla dzieci. Bohaterami opowieści jest rodzina wróbelków.

Wiersze zawarte w książeczce są pouczające, poruszające przyziemne tematy i problemy. Forma jaką obrała autorka nie jest lekka i nie pobudza wyobraźni dzieci, tak jak dłuższe opowiadania, dlatego książeczkę raczej poleciłabym dzieciom troszkę starszym. Każda z historii niesie za sobą morał, a ważniejsze rzeczy zostały podkreślone grubszą czcionką. Autorka kilkakrotnie zamieszcza rady od siebie, kierując je bezpośrednio do czytelnika.

W książeczce autorka używa wielu określeń potocznych, rzadziej używanych, którego znaczenia dzieci nie znają, i bardzo dobrym posunięciem i zarazem ułatwieniem dla rodziców jest wyjaśnienie znaczenia tych słów. Słownictwo użyte w historiach jest bogate, plastyczne i zmienne.

Opowieści mają formę wiersza. Nie są to jednak krótkie rymowanki, które szybko wpadają dzieciom do główek. Forma jest...

Kiti | 2013-04-29

Anna Zachorowska, to emerytowana polonistka i bibliotekarka. Książkę napisała dla swojego wnuczka, Antosia.

Cała rodzina Niponków mieszkała w Niponkowie, jednak odwiedzali także pobliskie miejsca, na przykład nad rzeką. Byli dla siebie bardzo życzliwi, starali się jakoś urozmaicać sobie czas.

Pozycja została podzielona na 8 rozdziałów, 7 z nich jest o Niponkach, ptaszkach, a ostatnia to rozdział o autorce i jej wnuczku.

Pisarka stara się zwrócić uwagę na to, aby pomagać ptakom, nie zostawiać ich bez jedzenia. Są to też żywe istoty, które mają prawo do życia. Należy pamiętać o tym, że zwierzętami trzeba się opiekować.

Jeśli zauważymy na ulicy, że ktoś potrzebuje pomocy należy zadzwonić pod 112 lub głośno wzywać pomocy. W ten sposób możemy uratować komuś życie!

Podczas wyjazdu na wycieczkę warto zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Gdyż wszystkie, które nam się zamarzą, mogą okazać się dla nas za ciężkie. Nie będziemy mogli ich unieść i sprawimy tym kłopot...

MałaPisareczka | 2013-04-28
Przeczytana: 2013 rok

Dlaczego tak bardzo kochamy swoje babcie? Ponieważ bezgranicznie nas kochają. Bo któż by inny powtarzał nam bezustannie, że na dworze zimno i trzeba się cieplej ubrać? Kto by nam przyrządzał przepyszne smakołyki? Kto by nam przekazywał życiowe mądrości? Kto by nam opowiadał bajki na dobranoc? Pani Anna Zachorowska doskonale zdaje sobie sprawę z obowiązków babci. Dlatego postanowiła napisać historyjkę o Niponkach z Niponkowa z sercem i głową dla swojego wnuczka, Antosia.