Opowiadania o Feliksie Dzierżyńskim

Okładka książki Opowiadania o Feliksie Dzierżyńskim Jurij German
Okładka książki Opowiadania o Feliksie Dzierżyńskim
Jurij German Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Prasy literatura piękna
Biblioteka Prasy
Рассказы о Дзержинском
Książka i Wiedza
1952-01-01
1950-01-01
Roman Karst, Leopold Lewin

Fabularyzowana biografia Feliksa Dzierżyńskiego, nafaszerowana propagandą, w tym stalinowską, no ale czego spodziewać się po książce wydanej w 1952 roku. Dzierżyński w tych opowiadaniach ma gorące serce, światły i mądry umysł, nieugiętą wolę i dla wszystkich wokół jest autorytetem. Przez współpracowników z Łubianki nazywany jest "Ojcem", za to książka ani słowem nie wspomina o zbrodniczej działalności Czekistów.
Poza tym, po odarciu opowiadań z warstwy propagandowej, książkę czytało się przyjemnie. Wartka akcja osadzona w ciekawych czasach, miejscach i okolicznościach, a wszystko to opisane ze swadą i biglem.

Chcąc zaliczyć wyzwanie LC na maj, tj. "przeczytam opowiadanie lub zbiór opowiadań" poprosiłem kolegę o pożyczenie jakiegoś zbioru, gdyż nie będąc fanem tej formy literackiej, najzwyczajniej w świecie żadnego nie posiadam. Liczyłem na Iwaszkiewicza lub coś w tym stylu. Jakież było moje zdziwienie, a znajomego rozbawienie, gdy wręczył mi tą pozycję ze słowami: "wyzwanie, to wyzwanie!".
Cóż było począć, zacząłem czytać "zbiór opowiadań o życiu i walce wielkiego syna naszego narodu, jednego z największych bojowników sprawy robotniczej, jednego z tych Polaków, których imiona pozostaną na wieki na kartach historii nie tylko Polski, lecz całej ludzkości".
Kiedy udało mi się przebrnąć przez zdrajców rewolucji, prowokatorów, wrogów klasy robotniczej, wyzysk i ucisk ludu pracującego, dowiedziałem się, że chorąży czerwonego sztandaru socjalizmu miał "piękne oczy, wesołe i surowe zarazem".
Nie będę opisywał kolejnych opowiadań, gdyż nie ma to sensu, napomknę jedynie, że autor nie skupił się na życiu partyjnym, a na ukazaniu jak dobrym czowiekiem był Zelazny Feliks.
Niestety, te jego dokonania zostały opisane w sposób nudny, miałki, sztampowy i nie byłyby w stanie zaintrygować największych fanów czerwonej rewolucji, a tym bardziej przeciętnego czytelnika.
Nie mniej jednak, z wszystkiego trzeba czerpać jakieś lekcje i doświadczenie... lektura ta uzmysowiła mi jakimi jesteśmy szczęściarzami, że nikt już nas nie karmi tym bełkotem.
Wyzwanie uznaję za zaliczone na 5 z plusem

Opowiadania o wielkim polskim rewolucjoniście, który odegrał ważną rolę podczas Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.

• Wyzwanie LC 2021
  • Opowiadania i nowele