Nocna wędrówka

Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A walk in the night and other stories
przygodowa
Wojciech

"Nocna wędrówka" to zbiór opowiadań, których akcja toczy się w Kapsztadzie, w Afryce Południowej.Bohaterami książki są kolorowi nędzarze, mieszkańcy dzielnicy portowej i slumsów. Opowiadania nacechowane głębokim liryzmem i humanizmem, napisane oszczędnym, nowoczesnym stylem, ukazują wstrząsający obraz życia w ojczyźnie pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

panmrl | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

W debiutanckiej powieści La Gumy i kilku dołączonych do niej nowelkach wrzuceni zostajemy do kapsztadzkiego getta lat 50. i możemy poruszyć się cierpieniem uciśnionej czarnej ludności, upić się, zjarać i zabić białego w akcie bezsensownej, ale zrozumiałej zemsty. Coetzee w eseju o twórczości La Gumy zżyma się, że „opisy usiane są odciskami palców literatury, ciężkie od afektacji”, i jest to oczywiście prawda – w „Nocnej wędrówce” widać francuski naturalizm i socjalistyczny realizm, a południowoafrykańskie jest tylko tło, więc koneserzy mogą oddać się niepokojąco rasistowskim rozważaniom o tym, czy warto czytać czarną literaturę skrojoną pod białego czytelnika (i jeszcze bardziej niepokojącym rozważaniom o tym, czy wypada patrzeć na twórczość czarnego pisarza z RPA przez pryzmat eseju, jaki napisał o nim było nie było Afrykaner, czyli symboliczny oprawca). Można też jednak oddać się lekturze bez tego bagażu, a wtedy zostanie nam sprawnie opowiedziana i wartko się tocząca historyjka...

Marta | 2017-10-07
kubakokos | 2016-04-07