Tango. Powrót do dzieciństwa, w szpilkach

Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek
Wydawnictwo: W.A.B.
Tango. My childhood, backwards and in high heels
joly_fh

Mx Justin Vivian Bond, amerykańska artystka, transseksualistka i aktywistka LGBT (Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) opowiada o swoim dorastaniu, zdominowanym przez napięcie między własnymi pragnieniami a presją wychowania. Wraca do dawnych fascynacji, do pierwszych zbliżeń z chłopcami i dziewczynami i często wstydliwych eksperymentów ze swoją seksualnością. Dużo miejsca poświęca pierwszemu kochankowi, Michaelowi Hunterowi, który przykrywał swój homoseksualizm udawaną męskością - tak jakby w pojedynkę tańczył tango.
Bond wspomina, żeby zrozumieć. Dlaczego nie mogła wprost wyrażać swoich potrzeb? Dlaczego wszyscy przekonywali ją, że musi być kimś innym, niż się czuje? Czym jest normalność, do której jesteśmy zmuszani? Jej książka jest poruszającym apelem o to, aby każdy mógł żyć w zgodzie z tym, kim jest.

źródło opisu: W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Eliza | 2015-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Nie wszyscy powinni pisać książki i nie każda historia, życiorys nawet najbardziej niezwykły nadaje się do spisania i upublicznienia. Gdybyśmy trzymali się tej zasady, stopień lesistości w Polsce pozostałby niezagrożony. A tak...no niestety. Szkoda drzew! Książka przeczytana w jeden krótki wieczór. Liczyłam na głębszą analizę psychologiczną autora/ki, ale niestety zawiodłam się. Nie czuję się zgorszona, ani poruszona. Jestem znudzona. I tyle. Szkoda czasu.

mysza | 2013-09-16
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Przed wyjściem do szkoły kilkuletni Justin Bond malował sobie usta szminką – co rano oglądał, jak jego mama nakłada makijaż, więc wydawało mu się to zupełnie naturalne. Jego szkolni koledzy i koleżanki też nie widzieli w tym nic złego. Co innego rodzice. Kiedy zauważyli ten niepokojący zwyczaj syna, starali się wszystkimi siłami wytłumaczyć mu, że makijaż zarezerwowany jest dla kobiet. Mały Justin nie mógł się jednak z tym pogodzić... Debiutancka książka Justin Vivian Bond "Tango. Powrót do dzieciństwa w szpilkach" to pełna wigoru, pogodna i wzruszająca opowieść o dorastaniu do inności.

W rodzimych Stanach Zjednoczonych Bond przez trzy dekady doczekała się statusu ikony transgresji i jest jedną z naczelnych postaci środowiska LGBTQ. Kompozytorka, wokalistka, aktorka, laureatka wielu nagród teatralnych, w Polsce znana jest przede wszystkim z roli w skandalizującym, rozerotyzowanym "Shortbusie" Johna Camerona Mitchella, gdzie zagrała...

Weronika | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

"Tango..." to książka typowo na jeden wieczór, mimo wciąż kontrowersyjnego tematu czyta się ją w dość lekki sposób. Nie brakuje w niej humoru, sceptycyzmu i perwersji, która jednak ma to do siebie, że jest niewinna. I choć można stwierdzić, że perwersja zestawiona ze słowem niewinna jest oksymoronem, to właśnie te słowa idealnie opisują poziom brutalności. Książkę gorąco polecam na letni wieczór, pozostawia po sobie ślad, pewien problem, zagwozdkę, nad którą nie sposób się nie zastanowić, a mianowicie: czym jest nasza seksualność i czy naprawdę jest ona tylko nasza?

Honoo69 | 2017-01-04
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Książka na jeden wieczór, co nie zmienia faktu, że książka była ciekawa.

Jovita8989 | 2013-09-17

Interesuję się kulturą LGBT więc była to dla mnie pozycja obowiązkowa. Książka jest krótka, lekko i dowcipnie napisana, można ją przeczytać w jeden wieczór. Bawi, ale i daje do myślenia. Pozostawia lekki niedosyt, chętnie przeczytałabym więcej na temat życia autorki - może powstanie kolejna część? :)
Trochę skołowało mnie za to tłumaczenie - Jacek Poniedziałek używa naprzemiennie czasowników w rodzaju męskim i żeńskim. Na początku miałam wrażenie, że jego zamiarem było pisanie w rodzaju męskim gdy Bond była chłopcem, a w żeńskim z obecnej perspektywy, jako kobieta. Potem wydawało mi się jednak, że porządek ten się nieco zaburzył, i czytamy "poszedłem", a zaraz potem "poszłam" :) Nie wiem, może to celowy zabieg? Przeczytam książkę jeszcze raz, może coś mi się wyklaruje.

GrzesiekLepianka | 2013-06-02

ksiazka o dojrzewaniu i swiadomosci bycia w kontrze do heteronormy, genderonormy i normy w ogole. polecam! czyta sie w jednym podejsciu.

Piotr | 2014-04-22

Kontrowersyjne, do przeczytania ale nie wnosi nic istotnego do tematu transwestytyzm/transseksualizm

literackakanciapa | 2013-07-16
Przeczytana: lipiec 2013