Spóźniona kochanka. Moje miłosne przygody w drugiej połowie życia.

Tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska
Wydawnictwo: Czarna Owca
A Round-Heeled Woman. My Late-Life Adventures in Sex and Romance
literatura faktu
marthaa89

Inspirujący zapis seksualnych przygód dojrzałej kobiety, który dowodzi, że na ważne życiowe zmiany nigdy nie jest za późno Jane Juska, inteligentna i energiczna rozwódka o dość staroświeckich upodobaniach, zamieszcza w gazecie ogłoszenie następującej treści: „Zanim w marcu skończę 67 lat, chciałabym nacieszyć się seksem z mężczyzną, który mi się spodoba”. Ku jej zaskoczeniu anons spotkał się...

Jane Juska, inteligentna i energiczna rozwódka o dość staroświeckich upodobaniach, zamieszcza w gazecie ogłoszenie następującej treści: „Zanim w marcu skończę 67 lat, chciałabym nacieszyć się seksem z mężczyzną, który mi się spodoba”. Ku jej zaskoczeniu anons spotkał się z olbrzymim odzewem. Do tego stopnia, że Juska musi wziąć urlop, by znaleźć czas na spotkania z piszącymi do niej mężczyznami.
Tak powstała zabawna i zadziwiająco szczera książka o seksualnych perypetiach dojrzałej kobiety. Książka o tym, że na ważne życiowe zmiany nigdy nie jest za późno.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Aksamitt | 2015-08-15

Bardzo dobry pomysł na książkę, szczególnie w czasach kultu młodości, gdzie często człowiek w wieku 40lat już dostaje etykietę "produktu przestarzałego"

"Zanim skończę 67 lat- co stanie się w marcu- chciałabym przeżyć niezapomniane chwile uniesień z fajnym mężczyzną. Jeśli wolisz przedtem porozmawiać, możemy zacząć od Trollope'a"
Czyż to nie brzmi pięknie? Takich słów nie napisze znudzona życiem, pragnąca przygarnąć do piersi na resztę swoich dni jakiegoś szacownego staruszka, ale ktoś kto ma fantazję i dystans do siebie. Niestety trochę mało tej fantazji i momentami brnęłam przez kolejne strony z samozaparciem godnym maratończyka, z tymże moje tempo było tak ospałe,że wyprzedziłby mnie mops.
Problem - jak dla mnie - dotyczy sposobu opisywania przez Juske swoich przygód. NIe ma tu nic żenującego, bo bez względu na wiek czy płeć każdy może przeżywać fascynacje, iść do łóżka i cieszyć się z seksu i to bez zawierania formalnego związku. Jednak jest to dość monotonny, choć czasem i...

aleksnadra | 2013-10-06
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 08 września 2013

Jane Juska jest amerykanką, co być może po części tłumaczy jej nieskrępowanie i bezpośredniość, które są cechami obcymi wielu Europejczykom, w tym Polakom. Potrafi mówić o seksie bez wstydliwego uśmiechu i przewracania oczami. Uzmysławia, że bliskość fizyczna jest ważna bez względu na wiek, płeć, narodowość, wyznanie...

Jane Juska ma dość życia w pojedynkę. Pragnie czułości, dotyku, pieszczot i ma ochotę posmakować niezobowiązującego seksu z miłym mężczyzną. W tym celu zamieszcza anons w gazecie o treści:

Ku jej zaskoczeniu otrzymuje kilkadziesiąt odpowiedzi.

"Spóźniona kochanka" jest relacją z tego niesamowitego doświadczenia. Jane Juska szczegółowo i bez owijania w bawełnę, ujawnia pikantne szczegóły seksrandek. To jednak nie wszystko. Autorka przedstawia w niej również trwałe przyjaźnie jakie...

Kasiulek | 2013-03-13
Na półkach: Prywatna biblioteczka
Przeczytana: marzec 2013

Życie zawsze cię dopadnie. Nie łudź się, w końcu mu się to uda. Ale czasem możesz chwycić w ręce jakiś kawałek i zrobić z nim to, co chcesz. Przynajmniej na chwilę. Musisz jednak być czujny. Nie daj sobie odebrać piłki. A nawet, jeśli ją stracisz, to pamiętaj, że mecz nadal trwa, do ostatniego gwizdka.
Jane Juska –, amerykańska autorka i nauczycielka. Na podstawie jej książki „Erotyczna wiercipięta” powstała sztuka teatralna, która miała swoją premierę w San Francisco w 2010 roku.
Czy osoba po pięćdziesiątce nie ma prawa na miłość? Według większości społeczeństwa tak właśnie jest. Temat seksu w tym wieku jest tematem tabu. Przecież to nie przystoi, aby myśleć a już mówić to wstyd. Jednak powoli to zaczyna się zmieniać, ci ludzie wychodzą przed szereg i coraz częściej poruszają zagadnienia powszechnie uważane za zakazane. Moje miłosne przygody w drugiej połowie życia- brzmi interesująco? Jane Juska postanowiła pisząc tę książkę przełamać stereotyp.
Jane Juska to emerytowana...

Aneta | 2013-03-28

Jak sobie wyobrażacie siebie za te 20, 30, 40 lat? Czy będziecie mieli tyle sił co dziś? Czy Wasza odwaga będzie taka sama jak dotychczas, czy może coś się zmieni? Jeżeli tak, to w którym kierunku? Jane Juska, autorka kontrowersyjnej autobiografii jest po sześćdziesiątce i ma tyle samo wigoru co kilka lat wstecz. Pewnego dnia postanowiła zmienić coś w swoim życiu. Pod wpływem chwili umieściła kuszący anons na jednej ze stron internetowych: “Zanim skończę 67 lat – co stanie się w marcu – chciałabym przeżyć niezapomniane chwile uniesień z fajnym mężczyzną. Jeśli wolisz przedtem porozmawiać, możemy zacząć od Trollope’a.”. Ku jej zaskoczeniu, na anons odpowiada spora grupka mężczyzn. Początkowo segreguje zgłoszenia na kupki, lecz po chwili postanawia umówić się z każdym z nich. Przecież raz się żyje!

Autorka dzięki powyższym zapiskom swojego życia seksualnego dowiodła, że nawet kobieta po sześćdziesiątce może być seksowna i pożądana. Pokazała, że w tym wieku nie trzeba się niczego...

nieperfekcyjnie | 2013-04-26
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Teoretycznie ludzie stają się coraz bardziej wyzwoleni i tolerancyjni, jednak w praktyce różnie z tym bywa. Nadal wiele osób nie potrafi szczerze ze sobą rozmawiać i krytykuje wszystko, co choćby minimalnie odbiega od norm narzuconych przez większość społeczeństwa. Istnieją jednak ludzie, którzy próbują łamać pewne konwenanse i wychodzić przed szereg, pokazując, iż ówcześnie nie powinno być miejsca na tematy tabu, o których masa osób boi się jeszcze mówić.

Dokładnie tak brzmi ogłoszenie zamieszczone w jednej z bardzo znanych gazet, którego autorką jest Jane Juska - emerytowana nauczycielka języka angielskiego, będąca rozwódką, która kocha czytać i uwielbia francuskie filmy. Jej życie nigdy nie było usłane różami. Kobieta musiała...

wiedźma | 2013-02-23
Na półkach: Egzemplarz recenzencki
Przeczytana: 23 lutego 2013

Optymistyczna, pełna humoru i ciekawych spostrzeżeń historia starszej kobiety, która w wieku ponad 60. lat zdecydowała się na nowo odszukać swoją zaginioną seksualność.
"Spóźniona kochanka" to odważna powieść dla kobiet w każdym wieku.

iza122 | 2013-05-04
Na półkach: Poszły w świat

"Spóźniona kochanka" jest powieścią, która wywołuje wiele sprzecznych emocji. Uczy, przestrzega, bawi i szokuje. Nie jest to erotyk, w pełnym znaczeniu tego słowa.

Jane mając sześćdziesiąt sześć lat wysłała ogłoszenie, do "New York Timesa", w którym oświadcza, że pragnie spędzić niezapomniane chwile z mężczyzną. Dostaje wiele odpowiedzi. Jednak czy autorce taki krok wyszedł na dobre? Co tak naprawdę skłoniło ją do podjęcia takiego działania?

Powieść to nie tylko opowieści dotyczące przeżyć erotycznych w drugiej połowie życia. Autorka cofa się pamięcią do swojej przeszłości i opowiada jak wyglądało jej dzieciństwo i młodość. Nie ubarwia faktów, pisze nawet o zdarzeniach dość zaskakujących, niestosownych, ale mających miejsce w jej przeszłości. W dużej mierze pozwala to czytelnikowi zrozumieć postępowanie autorki. Nie było jej lekko, ale fakt, gdy była młoda świat rządził się innymi zasadami.

Dla mnie, osoby młodej, przekonanej, że życie seksualne kończy sie w pewnym etapie,...

Alamanthe | 2014-05-30

Lektura zapowiadała się ciekawie, w końcu seks na jesieni życia to wciąż temat tabu w społeczeństwie, temat nieco niechciany i dla niektórych nawet trochę niesmaczny.
A że ja lubię kontrowersyjne książki i filmy, sięgnęłam po "Spóźnioną kochankę".

To, co mi się bardzo podoba, to ładny język (dobre tłumaczenie) i szczerość narratorki. To urocza starsza pani, ale nie z gatunku kruchych, siwowłosych i nieco eterycznych, ale z tych, którym od czasu do czasu wyskoczy pryszcz na twarzy i które nie wstydzą się własnej fizjologii, czasem zawodnej i wstydliwej.
I potrafią o niej pisać!

Pod koniec lektura była już nieco nużąca; ostatnie strony, przyznam bez bicia, przekartkowałam bardziej niż przeczytałam jednym tchem.
Mam wrażenie, że autorka zgubiła gdzieś główny wątek.

W każdym razie - książka warta poświęcenia jej chwili uwagi, choćby w związku z podjęta tematyką.
Każdy z nas w końcu, przy dobrych wiatrach, będzie kiedyś po prostu STARY i będzie się musiał zmierzyć ze swoim ciałem i...

lwica | 2015-05-02
Przeczytana: 01 maja 2015

masakra. Przeczytałam tylko dlatego, że całkiem nieźle się przy niej zasypiało. Zdrowsza aniżeli tabletka nasenna

Domi | 2013-04-26
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: kwiecień 2013

Jane Juska mieszka w Kaliforni, ma 66 lat, dorosłego syna, za sobą rozwód i życie pełne rozczarowań. Jej jedyną, spełnioną miłością jest literatura i uczenie angielskiego. Pewnego dnia, wiedziona impulsem, postanawia zamieścić w "New York Times" ogłoszenie: "Zanim skończę 67 lat - co stanie się w marcu - chciałabym przeżyć niezapomniane chwile uniesień z fajnym mężczyzną. Jeśli wolisz przedtem porozmawiać, możemy zacząć od Trollope'a." I tak zaczyna się jej fascynująca opowieść o sobie i o przełamywaniu tabu, jakim jest seks w podeszłym wieku.

Liczba listów, które Jane otrzymuje w odpowiedzi na swoje ogłoszenie, przechodzi jej najśmielsze oczekiwania. Po selekcji i wybraniu najbardziej interesujących listów, kobieta rozpoczyna korespondencję z wybranymi kandydatami. Spotkania z nimi przynoszą jej zarówno radość, jak i rozczarowania. Pomiędzy chwilami szczęścia i spełnienia przewija się samotność i pustka. Jane ma świadomość, że jej ciało jest stare, ale duszę ma młodą, jest...