Cukrowe miasteczko

Wydawnictwo: Bajka
bajki
joly_fh

A było to tak: do okna zapukał szpak… Przepięknie ilustrowany przez Agnieszkę Żelewską zbiór wierszy i wierszyków dla dzieci autorstwa Danuty Gellnerowej – nieżyjącej już poetki, niegdyś doskonale znanej rodzicom i dziadkom z „Misia”, „Świerszczyka” czy „Płomyczka”. Jej lekkie pióro, wielka fantazja, ogromna wrażliwość, umiłowanie przyrody połączone z baczną obserwacją, humor (zabawa...

A było to tak: do okna zapukał szpak…

Przepięknie ilustrowany przez Agnieszkę Żelewską zbiór wierszy i wierszyków dla dzieci autorstwa Danuty Gellnerowej – nieżyjącej już poetki, niegdyś doskonale znanej rodzicom i dziadkom z „Misia”, „Świerszczyka” czy „Płomyczka”. Jej lekkie pióro, wielka fantazja, ogromna wrażliwość, umiłowanie przyrody połączone z baczną obserwacją, humor (zabawa zarówno językiem, jak i sytuacją) sprawiają, że zebrane w „Cukrowym miasteczku” poetyckie miniatury z pewnością zawładną wyobraźnią kolejnego pokolenia małych czytelników…

Nim się spostrzeżemy, minie rok – od cudownie złotego lata, przez bajecznie kolorową, czasami przewrotną (szczególnie u fryzjera!) jesień i lodowatą, białą zimę, po krokusową wiosnę. A potem znów będzie lato, gdy zaczniemy czytać ten tomik od nowa. Gdyż jak każdy dobry zbiór wierszy – i ten chce się czytać jeszcze raz, i jeszcze.

Antologia ze wstępem Doroty Gellner (córki Danuty Gellnerowej) ukazuje się w 10. rocznicę śmierci Poetki – aby ocalić od zapomnienia Jej utwory dotąd niepublikowane lub rozproszone w czasopismach i podarować te niewątpliwe skarby polskiej literatury dla dzieci nowym czytelnikom

źródło opisu: Wydawnictwo Bajka, 2013

źródło okładki: www.bajkizbajki.pl

Basia | 2013-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Jakoś nie porwała mnie ta książka. Ilustracje były świetne, ale wiersze/bajki takie... średnie na jeża. Tytułowe "Cukrowe miasteczko" było najlepsze. Podsumowując - rozczarowałam się.

czytampowoli | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Jest mi cholernie smutno, że książka znajdująca się na "Złotej Liście" kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, jest tak mało popularna i tak mało znana...Ludzie, to Danuta Gellnerowa, naprawdę nic o niej nie wiecie?
Powinniście wiedzieć...
Czytając tę książkę przeniosłam się w czasie, co skończyło się ogromnym wzruszeniem. Dokładnie te same obrazki i tą samą czcionkę miały lektury z naszych dziecięcych lat. Innych nie było - ale wystarczyły, żebyśmy chętnie sięgali po książki. Wizualną oprawę zawdzięczamy Agnieszce Żelewskiej, za co wielkie dzięki i chwała. Dla dorosłych to powrót do magicznego świata dziecka.
Gellnerowa była poetką, a w tej publikacji mamy zbiór najpiękniejszej kategorii poezji dla dzieci. Napisana malowniczym językiem powoduje, że każdy pojedynczy wiersz ma swój charakter - jedyny i ani razu później nie powtórzony. Mnie urzekł ten o podarunkach dla mamy. Gdyby któreś z moich dzieci miało recytować ten wiersz, to nie mogłabym się powstrzymać od płaczu. Autorka w...

charlie | 2019-01-31
Przeczytana: 07 lutego 2019