Uparty chłopiec. Życie Ludwika Pasteura

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
jagarkar

Powieść biograficzna wydana w 1937 roku. Jest ona oparta na materiałach źródłowych i opowiada o losach Ludwika Pasteura, francuskiego chemika. Sam Korczak powiedział na temat tej książki: „Upartego chłopca” napisałem właśnie teraz - w czasach, kiedy okrucieństwo i niewola duchowa nadwątlają nas, w chwili, kiedy szał hitlerowski szerzy się wokoło. Pisałem po to, żeby dzieci teraz dorastające...

„Upartego chłopca” napisałem właśnie teraz - w czasach, kiedy okrucieństwo i niewola duchowa nadwątlają nas, w chwili, kiedy szał hitlerowski szerzy się wokoło. Pisałem po to, żeby dzieci teraz dorastające wiedziały, że są także na świecie inni ludzie, którzy poświęcili i poświęcają swoje życie nie na to, by unicestwić człowieka, lecz, by wyzwolić go, żeby wzbogacić i uszlachetnić istotę ludzką

[il. Bogdan Zieleniec ; przedm. I. Newerly ; posł. K. Greb].

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1960

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

onika | 2017-10-20
Przeczytana: październik 2017

Utwory Korczaka to moje odkrycie. Po obejrzeniu w wieku szczenięcym „Króla Maciusia Pierwszego” nabrałam awersji do tego pisarza (film zasmucił mnie okrutnie). Dopiero teraz, głównie dzięki Wolnym Lekturom, poznaję dorobek Korczaka, a każda kolejna opowieść zmusza mnie do przemyśleń, co jest czasami dość trudne, bo myśli i moje wewnętrzne dziecko, i dorosła kobieta, która czasami z dziećmi pracuje, a ich punkty widzenia są dość odległe.

Bajka o "upartym chłopcu” bardzo mnie wzruszyła i zachwyciła. I sam uparty chłopiec jest wart uwagi, i sposób, w jaki Korczak przybliża jego postać robi wrażenie. Właśnie styl pisarza ogromnie mnie poruszył. Pierwsze kilka zdań i momentalnie stanęły mi przed oczyma rozemocjonowane buzie znanych mi dzieci, które z ogromnym przejęciem opowiadały o czymś, co im się spodobało, i koniecznie chciały się tym podzielić z całym światem. Uwielbiam, gdy kilkulatek tłumaczy mi rzeczy oczywiste i wkłada tyle emocji w to, co mówi, i ma taki ogromny zapał, by...

Świetna książka do poczytania dla maluchów. Opowiada o średnio uzdolnionym chłopaku, który ciężką pracą i pozbyciem się stereotypów obalił cały ruch antyszczepionkowy ;)

Adrian | 2018-02-11
TomaszKa | 2018-03-25