Northanger Abbey
klasyka
Martinezzz

Katarzyna Morland, siedemnastoletnia córka pastora, na zaproszenie przyjaciół jedzie do popularnego uzdrowiska Bath. Poznaje tam rodzeństwo Tilneyów, Henryka i jego młodszą siostrę Eleonorę, którzy zapraszają ją do Opactwa Northanger, mrocznego i pełnego tajemnic. Krąg jej znajomych poszerza się. Młodziutka Katarzyna, która wiedzę o życiu czerpała dotąd z książek, będzie musiała nauczyć się samodzielnie oceniać ludzkie intencje i charaktery i rozpoznawać prawdziwą, bezinteresowna przyjaźń. Czy znajdzie też mężczyznę swojego życia?
"Opactwo Northanger", jeden z wcześniejszych utworów autorki "Rozważnej i romantycznej", jest pełną humoru, bogatą w aluzje literackie, łagodną satyrą na modne za życia Jane Austen powieści gotyckie.

źródło opisu: PIW, 1975

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2017-08-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Wstyd przyznać, ale to dopiero pierwsza powieść Jane Austen, którą przeczytałam. Na dodatek nie trafiłam na typową jej powieść obyczajową,
lecz na parodię tak modnych w ówczesnym czasie powieści gotyckich.
Lubię czytać o wiktoriańskiej Anglii z jej przejaskrawioną obyczajowością, sztywnymi konwenansami, rozmówkami, w których każde zdanie ma swoje ukryte znaczenie. Na dłuższą metę byłoby to oczywiście nużące, ale jako przerywnik od współczesności jest bardzo przyjemne.
Powieść jest ciekawa, ma miejsca trochę słabsze, ale ogólnie jest zabawna i mądra. Należy podziwiać styl Jane Austen, to z jaką lekkością tworzy swoje historie, podziwiane do czasów dzisiejszych. Doskonale opisuje zwyczaje panujące w tamtych czasach, a jej bohaterowie to osóbki z temperamentem, które pomimo narzuconych zasad potrafią zawalczyć o swoje cele w życiu.
"Opactwo Northanger" to mniej znana powieść pisarka, jednak na pewno godna uwagi już choćby przez swoją odmienność. Jako satyra świetnie ukazuje
życie...

nadzieja1925 | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Czasem dobrze wrócić do starych czasów, które już nie wrócą. Do klasyki powieści. Do napisanych pięknym językiem książek Jane Austen.

Katarzyna Morland zostaje zabrana przez państwa Allen do Bath, żeby w końcu zaznała jakieś przygody, znalazła miłość i zażyła rozrywki, gdyż u niej na wsi nic się nie dzieje... Na początku jest wśród obcych, lecz szybko się klimatyzuje, znajduje przyjaciół, adoratorów i bardzo dobrze się bawi. Gdy nadchodzi czas pożegnań, jej przyjaciółka zaprasza ją do Opactwa Northanger, a tam...

Po dłużej przerwie z tego rodzaju lekturą i zachwycie nad innymi książkami autorki, spodziewałam się troszkę więcej. Nie była to zła lektura, lecz dobra też nie. Na chwilkę, gdyż licząca prawie 240 stron i prosty scenariusz, które wiedzie nas w końcu do małżeństwa.

itysiek_reads | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Jak dla mnie cudowna, prześliczna i urocza powieść! Może wszystkie te cechy odnoszą się głównie do najpiękniejszej okładki na świecie, ale w dużej mierze również do treści. W ostatnim czasie postawiłam na klasykę i zaopatrzyłam się w piękne książki z serii Angielski ogród. Pomyślałam "raz kozie śmierć, może mi się spodoba...". Na szczęście miałam rację! Do tej pory nie miałam styczności z dziełami Jane Austen i znałam je tylko ze słyszenia więc najwyższy czas wziąć się za czytanie, bo aż wstyd!

Nie nastawiałam się na historię, która skradnie moje serce i porwie całkowicie na dobrych kilka godzin, a jednak, książka przeczytana w dzień mimo początkowego sceptycyzmu...bo jak autorka może się aż tak ujawniać i co chwilę dodawać swoje komentarze...? Ale była to tylko chwilowa irytacja, bo po wprowadzeniu w akcję, czytało się już dobrze i naprawdę bardzo mi się spodobało! :)

Piękne i niewinne uczucia młodej Katarzyny Morland, troszkę naiwne miłostki i przyjaźnie, urocze widoczki,...

Niedawno pisałam o tym, że "Mansfield Park" jest trochę inną książką Austen, a co mam powiedzieć o tej? "Opactwo Northanger" jest całkiem inne, na tyle, na ile była w stanie zmienić swój styl autorka. Podejrzewam, że takie odczucia mogę mieć tylko jeszcze przy "Lady Susan".

Ta metamorfoza, która mogła być powodem kłopotów z wydaniem powieści, w połączeniu z poprzednią dość wolną lekturą była prawdopodobnie przyczyną tego, że tak szybko przeczytałam tę książkę. Przypadła mi także do gustu, cieszę się, że mogłam poznać i taką Jane.

Główną bohaterką jest Katarzyna Moreland, miłośniczka powieści gotyckich, która poznaje w Bath rodzeństwo Thorpe'ów i Tilney'ów. Jedna para jest dobra, druga obłudna (kolejność przypadkowa). Czy Katarzyna będzie miała dobrego nosa do ludzi? Sprawdźcie sami. Nasza heroina nie będzie się nudziła, przeżyje "mnóstwo" przygód, po części z powodu swojej wybujałej wyobraźni. Czyżby czytanie niektórych książek miało swoją straszną stronę? Na to wychodzi. :D No...

violabu | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

„Utwór, który świadczy o talencie, utwór, w którym dogłębna znajomość natury ludzkiej i celne obrazy jej różnorakich odmian, polotu, żywego dowcipu i humoru przekazywane są światu w najwyborniejszym języku.” Tak właśnie Jane Austen opisuje powieści współczesnych sobie pisarek. I choć słowa te zapisane na kartach „Opactwa Northanger” mówią o innych książkach, to idealnie określają twórczość samej ich autorki. Jest to o tyle istotne, że w czasach współczesnych pani Austen, czytanie powieści nie leżało w dobrym tonie, bo książki takie uważane były za błahe. Interesować się należało rozprawami filozoficznymi i naukowymi, historią i polityką, choć to powieści przynosiły ludziom większą przyjemność. Tego typu obłudę i niespójność między postępowaniem i wygłaszanymi opiniami (zgodnymi z konwenansami) a poglądami wielu przedstawicieli ówczesnego społeczeństwa wyśmiewa Jane Austen w „Opactwie Northanger”.

Główną bohaterką powieści jest 17-letnia Katarzyna Morland. Córka pastora o...

"Opactwo Northanger" to parodia popularnych w czasach Jane Austen powieści gotyckich, w których to zaczytuje się z wypiekami na twarzy główna bohaterka, 17-letnia Katarzyna Morland. Dziewczyna nie tylko namiętnie czyta romanse grozy, ale też czerpie z nich "wiedzę" o życiu i ludziach, co sprowadza na nią kłopoty. Mam nadzieję, że mnie, jako fanki tego gatunku, nie spotka nigdy nic podobnego. ;)

Plusem książki jest jej subtelny humor. Naiwność i delikatna głupota Katarzyny wywołały u mnie niejeden uśmiech, podobnie jak reakcje na tę naiwność Henry'ego Tilneya, przechwałki i język Johna Thorpe'a czy zachowanie jego siostry, Izabelli.

Fabuła jest bardzo prosta i lekka, ale wciągająca.

ZARAZA | 2016-07-04
Przeczytana: maj 2016

„Opactwo Northanger” to powieść urocza i interesująca. I choć charakteryzuje ją prosta fabuła i w miarę jednostajna akcja to dla mnie była naprawdę świetna. A to dlatego że bardzo lubię klasykę, a już w szczególności prozę Jane Austen. Przede wszystkim warto przeczytać dla cudownego języka, ciekawych postaci i bardzo subtelnego humoru. Polecam!

Z żadną z bohaterek Jane Austen nie poczułam tak silnej więzi jak z Katarzyną Morland:). Dosłownie wszystko - od jej wyglądu, przez charakter bardzo mnie przypomina, choć oczywiście myślę o tym z przymrużeniem oka:).

Jane Austen aż kipiała ironią w tej powieści. Nie miała żadnej łagodności czy litości dla swojej bohaterki, dla jej przyjaciół, dla całego towarzystwa w Bath, dla czytania powieści czy dla instytucji małżeństwa. Uwielbiam moment w książce, kiedy Henry porównuje małżeństwo z tańcem:).

Kachusek | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Niesamowicie podziwiam pióro pani Austen. Ta lekkość, humor i słowna przekora sprawiają, że czyta się z dużą przyjemnością. Oczywiście dla fanów tego typu powieści i dawnych czasów. Z jeszcze większą fascynacją zagłębiam się w jej lektury, po obejrzeniu filmu biograficznego i przeczytaniu wiadomości o życiu Jane. Jednak ze wszystkich jej książek "Duma i uprzedzenie" oraz "Rozważna i romantyczna" zawsze będą na pierwszym miejscu :) "Opactwo.." było do przeczytania na raz. Historia trochę zbyt rozwleczona i tak naprawdę niewiele się dzieje, ale klimat książki i obrazy wyczarowane przez panią Austen i tak mi się podobały.

Siedemnastoletnia Katarzyna Morland wyjeżdża do Bath, aby zaznać trochę rozrywki i świata. Tam też poznaje kilkoro ludzi, którzy stają się mniej lub bardziej jej przyjaciółmi. Wśród poznanych ludzi jest niejaki Henry Tilney, młody mężczyzna, który urzeka i oczarowuje naszą bohaterkę.
Znajomości zacieśniają się przez tygodnie, aż pewnego dnia rodzina Tilney zaprasza pannę Morland do opactwa Northanger, a że Katarzyna jest miłośniczką gotyckich powieści grozy wyjazd do opactwa niesie dla niej pełno skrywanych tajemnic.

Powiem szczerze, że ta powieść pani Austen do mnie nie trafiła. Może ma to związek z tym, że to swego rodzaju parodia XVIII/XIX gotyckich powieści np. 'Tajemnice zamku Udolpho' (co można przeczytać w opisach książki), a ja osobiście nigdy nie miałam okazji takowej czytać co pozbawia mnie możliwości porównania i ocenienia poziomu parodii.
Owszem styl autorki jak zwykle nie zostawia dla mnie żadnych życzeń, lekkość jej pióra i humor, przekąs z jakim używa słów jest...