Wojny następców Aleksandra. Dowódcy, kampanie, tajemne spiski i zdrady

978-83-11-11908-6
hellenizm, Aleksander Wielki
historia
Pistacia

Barwna opowieść o świecie hellenistycznym w czasach wojen diadochów. Książka przedstawia w sposób bardzo plastyczny i barwny sylwetki ludzi, którzy po śmierci Aleksandra przejęli władzę nad światem hellenistycznym. Choć wcześniej walczyli ramię w ramię idąc za swym wodzem i podbijając rozległe krainy, gdy zabrakło króla, zwrócili się jedni przeciw drugim. Niektórzy, jak Ptolemeusz, od...

zwrócili się jedni przeciw drugim. Niektórzy, jak Ptolemeusz, od początku dążyli do wykrojenia z imperium Macedończyka własnej prowincji, nad którą sprawowaliby niezależną władzę. Inni, tak jak Antygon Jednooki, wierzyli, że uda się zachować imperium w całości. Autorzy malują obraz okrutnych czasów, a ich bohaterami są ludzie bezwzględni i zdeterminowani.

[opis wydawcy]

Koval | 2012-08-20
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Okres będący tematem zainteresowań autorów książki należy do ciekawszych w historii starożytnej, gdyż stosunkowo niewiele o nim wiadomo i każda publikacja poruszające pierwsze kilka dekad po śmierci Aleksandra Wielkiego jest warta przynajmniej zauważenia. W tym przypadku chodzi jednak o coś więcej, gdyż książka stanowi bardzo dobre i solidne opracowanie służące poszerzaniu wiedzy o tamtych czasach i przy okazji uzupełnia lukę w opisie epoki.

Na ogół rozważania o czasach wielkości starożytnej Macedonii kończą się na śmierci jej najsłynniejszego monarchy i suchym napomknięciu, że imperium uległo rozpadowi na mniejsze państwa, z których potem wyłoniły się nowe królestwa. To niewiele i tak naprawdę nic nie wyjaśnia. Dopiero praca dwóch Brytyjczyków sięga dalej i wreszcie jest dzieło w oparciu o które można zbudować sobie opinię o tamtych czasach.
Opowieść rozwija się chronologicznie. Począwszy od śmierci Aleksandra przez walki pomiędzy jego dowódcami (nazwanymi diadochami) i...

Adrian | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia