Tęczowa gramatyka języka polskiego w tabelach. Cz. 2: Czasownik / Rainbow Grammar of the Polish Language in Tables. Part 2: The verb / Bunte Grammatik der polonischen Sprache in tabellarischer Übersicht. Teil 2: Das Verb

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tęczowa gramatyka języka polskiego w tabelach (Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ)". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: 7Fingers
bachu

Tęczowa gramatyka języka polskiego w tabelach stanowi drugą część wydanej po raz pierwszy w 2009 roku, a następnie wznowionej i uzupełnionej w 2010 roku książki o tym samym tytule. O ile część pierwsza dotyczyła wybranych zagadnień fleksji imiennej, o tyle niniejsza edycja w całości poświęcona jest fleksji werbalnej. W książce zaprezentowano m.in. modele odmiany polskich czasowników w czasie teraźniejszym, przyszłym i przeszłym, reguły tworzenia form trybu przypuszczającego i rozkazującego, a także imiesłowów przymiotnikowych czynnych i biernych oraz przysłówkowych współczesnych i uprzednich. Omówiono też najważniejsze zasady związane z użyciem imiesłowów przysłówkowych we współczesnej polszczyźnie oraz wybrane kwestie dotyczące aspektu czasowników, jak na przykład: różne sposoby tworzenia form dokonanych czy znaczenie i leksykalne wykładniki aspektu w tekście.

Na temat kategorii aspektu oraz trudności związanych z jej nauczaniem wśród cudzoziemców traktuje zamieszczone w książce Posłowie autorstwa Małgorzaty Smereczniak. Autorka wskazuje w nim również rozmaite możliwości interpretacji znaczenia form temporalnych polskich czasowników, jako że problem ten bywa zaniedbywany w podręcznikach do nauczania języka polskiego jako obcego.

Publikacja adresowana jest przede wszystkim do cudzoziemców oraz lektorów języka polskiego. Z pewnością okaże się ona przydatna również w nauczaniu szkolnym i akademickim jako pomoc dydaktyczna dla uczniów i nauczycieli oraz studentów na zajęciach propedeutycznych z gramatyki opisowej języka polskiego.

źródło opisu: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/4881

źródło okładki: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/4881