Titi, Nunu i Klembolo, czyli przygody dwóch liliowych chłopczyków i psa o sześciu nogach

Wydawnictwo: Arcadia Books
Helena Modrzejewska, baśnie, bajki
Agnieczka

Ta kolorowa książeczka została napisana więcej niż sto lat temu w Ameryce przez osobę bardzo niezwykłą. Była nią najsławniejsza polska aktorka - Helena Modrzejewska. Pani Helena osiadła w stanie Kalifornia w końcu XIX wieku, na terytorium, o którym nie bez lęku mówiono "dziki zachód". Za miejsce dla swojego nowego domu wybrała jeden z najpiękniejszych kanionów hrabstwa zwanego pomarańczowym.

Tam właśnie wśród cytrusowych i oliwkowych gajów przeżyła wraz z rodziną wiele szczęśliwych lat. Pewnej pachnącej pomarańczowym kwieciem zimy, a trzeba Wam wiedzieć, że słoneczna Kalifornia nie zna zimowych chłodów i pomarańczowe drzewa kwitną tam prawie cały rok, pani Helena z myślą o swym ukochanym wnuku Feliksie postanowiła właśnie dla niego napisać tę niezwykłą baśń. Były to jeszcze czasy, kiedy dobre babcie czytały i opowiadały swoim wnukom bajki na dobranoc przy świetle lampy naftowej.

Wyobraźcie więc sobie gwiaździsty kalifornijski wieczór 1896 roku, kiedy to babcia Helena siedząc przy kominku w swoim ulubionym fotelu na biegunach, zostaje otoczona ciepłym powiewem pomarańczowo pachnącego wiatru. Może to tamten moment okazał się magiczny i w nim właśnie powstał pomysł napisania i zrobienia książki dla wnuka.

Co różni opowieść, którą macie przed sobą od innych baśni dla dzieci to fakt, że Helena Modrzejewska nie była pisarką. Wymyśliła, napisała i własnoręcznie zilustrowała, a jakby tego było mało - starannie zszyła i pięknie oprawiła tę jedyną książeczkę dla swojego wnuka. I położyła ją pod choinkę, w czasie wigilijnego wieczoru.

Ten jeden jedyny egzemplarz bożonarodzeniowego prezentu babci Modrzejewskiej przeżył niezwykłe koleje losu. Można właściwie powiedzieć, że książka ta miała swoje długie życie własne. Istnieje zresztą do dziś. Zapomniana, przez wiele lat leżała w pudle z napisem "Helena Modjeska" w gablotce Muzeum Miasta Nowy Jork. Poszukiwanie jej w wielu miejscach na świecie i przygody z tym związane opisaliśmy na końcu książki, którą oddajemy w Wasze ręce. Zerknijcie więc i tam lub poproście Waszych Rodziców, aby poczytali o tym, jak, gdzie i kiedy Helena Modrzejewska pisała swą niezwykłą baśń.

Krystyna Wydżga, Arcadia - Los Angeles, zimą 2002

źródło opisu: Arcadia, 2002