Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 2. Kino Teatr Kabaret

Okładka książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 2. Kino Teatr Kabaret
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 2) reportaż
131 str. 2 godz. 11 min.
Kategoria:
reportaż
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 2)
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
131
Czas czytania
2 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695272
Tagi:
międzywojenna Polska obyczaje kultura
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: , ,

W ramach pospiesznego cyklu wydawniczego trzeba miłosiernie traktować niedoróbki redakcyjne. Dobrze, że rekompensuje to dobry język autora - tomik czyta się lekko i przyjemnie.
Treść. Cóż, każdy z czterech wątków mógłby zapełnić osobny tom, a i to byłoby mało. Pomysł połączenia kilku dziedzin sztuki scenicznej i kinowej w jedno logiczny, ale powodujący, że czytelnik otrzymuje informacje zdawkowe, podstawowe niemalże, do tego nieco anegdot i dziwi się, że to już koniec. Tak jest z filmem, teatrem, kabaretem i rewią. I tak więcej dowiedziałem się o organizacji teatrów w Warszawie niż o przedstawieniach. Wśród zdjęć (choć ogólnie nie jest źle) nie odnalazłem fotografii Elżbiety Barszczewskiej, Ludwika Solskiego, Karola Leszczyńskiego, Jana Kreczmara, Jacka Woszczerowicza, Aleksandra Zelwerowicza. To tylko wybrane nazwiska wielkich sceny międzywojnia. Ciekawym zabiegiem (s. 12) było też skrócenie Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej do liter TKKF.
Kino. Na początek zdjęcie Igo Syma, o którego niechlubnym życiorysie w tekście ani słowa. Co prawda kolaborował i donosił podczas wojny, ale był podejrzewany o działalność szpiegowską na rzecz Niemiec jeszcze przed 1939 r. Co do repertuaru, to podano wiele tytułów, padają też nazwiska aktorów, ale to chyba za mało. Niewiele jest informacji o reżyserach, a tym bardziej o innych twórcach filmu. No i brak przybliżenia produkcji - jakieś oceny, opinie o poszczególnych tytułach - zbyt mało tego. Do zdjęć też można mieć zastrzeżenia.
Kabaret. Wielki tego światka, Fryderyk Jarosy, nie odczekał się choć akapitu na swój temat. Zresztą o niektórych aktorach (różnych muz), np. Eugeniuszu Bodo, też za wiele się nie dowiedziałem. Oprócz kilku tytułów piosenek nie ma informacji o repertuarze kabaretowym - skeczach, piosenkach, monologach. Wielka szkoda.
Rewia. Stosunkowo najlepiej wygląda, ale to też tylko pływanie po wierzchu fali i blisko brzegu. Kolejne rozdziały - o Lwowskiej fali i piciu w lokalach - wystarczająco, tylko po co wielkie zdjęcia knajp warszawskich?
Dwa kolejne rozdziały, choć plotkarskie i anegdotyczne, są przynajmniej ciekawe, bo pokazują światek cyganerii od środka. Tak więc Miłość, skandale i... oraz ...i szczęśliwe związki gwiazd trochę przybliżają atmosferę tamtych czasów i lokalów. Obie zagraniczne kariery - Poli Negri i Jana Kiepury - jak najbardziej na miejscu, dobrze, że doczekały się wnikliwszego potraktowania. Szkoda, że chyba najsłynniejsza postać rewiowo-aktorskiego stanu - Hanka Ordonówna, nie znalazła miejsca w tym tomie.
Ciekawe, że chociaż w każdej ze sztuk, omawianych w tomie, pojawiali się twórcy i wykonawcy żydowscy, nie ma o nich mowy. Gdzie więc szmoncesy z rewii, gdzie twórczość filmowa?
Dla czytelnika nie mającego pojęcia o kinie, teatrze, rewii dwudziestolecia - całkiem niezłe wprowadzenie. Ale dla każdego innego odbiorcy - duży niedosyt.

W ramach pospiesznego cyklu wydawniczego trzeba miłosiernie traktować niedoróbki redakcyjne. Dobrze, że rekompensuje to dobry język autora - tomik czyta się lekko i przyjemnie.
Treść. Cóż, każdy z czterech wątków mógłby zapełnić osobny tom, a i to byłoby mało. Pomysł połączenia kilku dziedzin sztuki scenicznej i kinowej w jedno logiczny, ale powodujący, że czytelnik...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    116
  • Przeczytane
    66
  • Posiadam
    37
  • Historia
    6
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Do kupienia
    2
  • Międzywojnie
    2
  • Posiadane, nie czytane
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 2. Kino Teatr Kabaret


Podobne książki

Przeczytaj także