Niebieski kwiat wiary. Wizje i proroctwa Anny Katrzyny Emmerich

Okładka książki Niebieski kwiat wiary. Wizje i proroctwa Anny Katrzyny Emmerich Vincenzo Noja
Okładka książki Niebieski kwiat wiary. Wizje i proroctwa Anny Katrzyny Emmerich
Vincenzo Noja Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Visioni e profezie di Caterina Emmerich, il fiore azzurro della fede by Vincenzo Noja
Esprit
2013-03-01
2013-03-01
Joanna Ganobis
Emmerich objawienia

"Niebieski kwiat wiary" to książka bardzo krótka (właściwy tekst liczy 122 strony),ale niezwykle treściwa. Jest to wybór najistotniejszych wizji i proroctw bł. Anny Katarzyny Emmerich, uzupełniony jej biografią, historią kultu błogosławionej oraz świadectwami osób, które zmieniły swoje życie po spotkaniu z nią.

Kim była Anna Katarzyna Emmerich? Urodziła się 1774 roku w Westfalii. Przez całe życie doznawała widzeń Kościoła tryumfującego, świętych (m.in. św. Augustyna),aniołów, Niebios, a także poznawała proroctwa dotyczące czasów przyszłych. 28 sierpnia 1812 r. pojawił się na jej klatce piersiowej krwawiący krzyż. Niemiecka mistyczna i stygmatyczka zmarła w ogromnych cierpieniach w 1824r. W roku 2004 została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II.

Zadziwiająca jest lista mistycznych darów, których dostąpiła. Przytoczę ją tutaj, ponieważ ich liczba jest zdumiewająca: widzenia niebieskie, poznanie ludzkich serc, zjednoczenie ze wszystkimi świętymi i męczennikami, rozpoznawanie prawdziwości relikwii świętych, łączność z biednymi duszami czyśćcowymi, mistyczne zaślubiny z Jezusem Chrystusem, proroctwa o niektórych papieżach, przeżywanie zjednoczenia ze światem pozaziemskim, czynna obecność w sercach osób cierpiących i wierzących, uzdrowienie chorych na odległość, duchowa mądrość i widzenie przyszłych wydarzeń z Bożego natchnienia, rozpoznawanie dobrych i złych ziół, żywe i pełne pasji relacji duchowe oraz głębokie poznanie biblijnego świata, zarówno Starego, jak Nowego Testamentu mimo braku lektur na ten temat. Zaskakujące prawda? W sąsiednim państwie żyła osoba, która dostąpiła tylu łask, a ciągle jest tak mało znana (nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale i w całym Kościele).

Niezwykle interesująca jest historia z otwarciem grobu Anny Katarzyny Emmerich. Kilka tygodni po jej pogrzebie zaczęła rozchodzić się wieść, że nieznane osoby zabrały jej ciało z grobu. Poeci Bretano i Luise wraz z pewnym młodym duchownym otworzyli grób błogosławionej. Ciało Emmerich znajdowało się na swoim miejscu, ale nie wydawało żadnego nieprzyjemnego zapachu!

Książka składa się z dwóch części: spotkanie i kult oraz widzenia. Widzenia są podzielone na pięć części:

1. Męka Jezusa Chrystusa.
2. Ubogie życie Zbawiciela.
3. Życie Maryi.
4. Widzenia Aniołów Stróżów, Kościoła tryumfującego, czyśca i walki, świętych i biednych dusz czyśćcowych.
5. Tajemnice Starego Przymierza.

Oczywiście nie wszystkie widzenia wywarły na mnie ten sam skutek i wywoływały te same emocje. Najbardziej wpłynęły na mnie wizje męki Jezusa Chrystusa (film Mela Gibsona "Pasja" w porównaniu do nich wcale nie wydaje się już taki poruszający) oraz fragmenty dotyczące naszych modlitw kierowanych do Boga.

"Niebieski kwiat wiary" to nie jest zwykła książka. Nie można jej czytać w przerwie między odkurzaniem i zmywaniem naczyń. Wymaga ona pełnego skupienia oraz użycia wyobraźni (opisy męki Jezusa Chrystusa są naprawdę poruszające). Nie można do niej podchodzić jak do zwykłej lektury. Przeczytanie od deski do deski i odłożenie książki na półkę nie przyniesie naszej duszy ogromnych korzyści (choć niewątpliwie coś z tego wyniesiemy). Do "Niebieskiego kwiatu wiary" trzeba wielokrotnie wracać, rozważać po raz kolejny słowa bł. Anny Katarzyny Emmerich i próbować zastosować je do swojego życia. Dlatego zachęcam do zakupu własnego egzemplarza. Rozmyślanie poszczególnych wizji i proroctw może skutecznie przywrócić nas na dobrą drogę i odmienić nasze życie. Jest mnóstwo przypadków osób, które dostąpiły tej łaski (choćby wspomniani w książce poeta Clemens Bretano oraz poetka Luise Hensel

Jedynym mankament, który przeszkadza w lekturze są przypisy na końcu książki. Musiałem "przeskakiwać" między właściwym tekstem, a wyjaśnieniami. Dobrze, że przypisów nie jest zbyt dużo (18). Tym niemniej jednak trochę przeszkadzało to w czytaniu.

Szkoda, że książka jest tak krótka. Myślę, że można było dodać choćby jeszcze kilkadziesiąt stron z wizjami i proroctwami błogosławionej. Być może jednak autor postawił sobie inny cel i pragnął tylko krótko zarysować czytelnikom postać bł. Anny Katarzyny Emmerich oraz zachęcić do samodzielnego studiowania innych materiałów (a tych wcale nie jest mało, w język polskim wydano w ostatnim czasie ponad 20 różnych publikacji).

Litery pozostają te same, ale słowa, które kieruje do nas Bóg poprzez widzenia bł. Anny Katarzyny Emmerich ciągle się zmieniają. Za każdym razem dostrzegamy coś innego w danym fragmencie i na nowo go odkrywamy. Po raz kolejny możemy rozmyślać je, ale już w całkiem inny sposób, w odniesieniu do naszego aktualnego stanu ducha i sytuacji życiowej.

Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com

Kim była Anna Katarzyna Emmerich? Urodziła się 1774 roku w...

Człowiek od zawsze dążył do zaspokojenia swojej ciekawości. Dociekliwość ma głęboko zakorzenioną w swojej naturze i wciąż dąży do poszerzenia posiadanej wiedzy. A czy może być coś bardziej absorbującego i zarazem bardziej ubogacającego od poznania, nieopisanych dotąd w Piśmie Świętym, dziejów Zbawiciela? Vincenzo Noja w swojej powieści przedstawia czytelnikowi życiorys błogosławionej Katarzyny Emmerich, niemieckiej mistyczki i siostry zakonnej, której wizje były inspiracją do stworzenia głośnego filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona.

Autor „Niebieskiego kwiatu wiary” opisuje historie niezwykle ciekawą, która potrafi chwycić za serce i wzruszyć, jednak przedstawia ją w sposób bardzo powierzchowny, mało szczegółowy i nijaki. Pierwsze, co się rzuca w oczy po rozpoczęciu lektury tej publikacji to przydługi wstęp, a raczej wstęp za wstępem, bo już zaczynałam martwić się, że Vincenzo Noja nigdy go nie skończy. Aczkolwiek gdy przebrnęłam przez owo rozbudowane rozpoczęcie napotkałam kolejną przeszkodę. Mianowicie autor zaczął powieść od końca.

Pierwsze rozdziały opisują trudności napotkane w trakcie procesu beatyfikacyjnego siostry Katarzyny. Znajdziemy tutaj jedynie niewielkie fragmenty doznanych przez mistyczkę widzeń, za to napotkamy relacje świadków działalności świętej i opisy jej kultu. Tak. Tylko, że w tym momencie pojawia się pewien problem. Jaki? Ja jako osoba nieobeznana z życiem owej świętej i tak naprawdę słysząca o niej po raz pierwszy, najpierw pragnęłabym się dowiedzieć, co sprawiło, że Katarzyna Emmerich jest osobą wyjątkową, a dopiero później chciałabym przeczytać o zdarzeniach, jakie miały miejsce po jej śmierci.

Następnie w drugiej części książki przywołane są słowa świętej, w których opisuje ona doznane przez siebie widzenia życia Jezusa Chrystusa, jego działalności i krwawej męki. Według mnie były to fragmenty zbyt krótkie. W porównaniu do tego ile miejsca autor poświęcił na wstęp i rozdział pierwszy to ta część, która myślę, że powinna być najważniejsza i najwnikliwiej rozpatrzona, została potraktowana po macoszemu.

„Niebieski kwiat wiary” mógłby być naprawdę ciekawą lekturą, gdyby nie niewłaściwa konstrukcja i tak płytkie przeanalizowanie przez autora tematu. Wyjątkowa postać Katarzyny Emmerich bez wątpienia zasługuje na znacznie dokładniejsze przedstawienie. Podsumowując, choć książka mnie nie urzekła to wzbudziła wielką ciekawość bliższym poznaniem biografii tej wartościowej, niemieckiej świętej.
www.public-reading.blogspot.com

Błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich została wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II w 2004 roku. Wcześniej, przez wiele lat walczono o docenienie tej niemieckiej mistyczki, stygmatyczki i wizjonerki, która przez bardzo długi czas spotykała się jedynie z lekceważeniem – zwłaszcza w swoim państwie.
Jej wizje po dziś dzień stanowią nieocenione źródło wiedzy o życiu i męce Jezusa Chrystusa. Po raz pierwszy spisane zostały one przez Clemensa Brentano i wydane jako Żywot i Bolesna Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa. W dniu dzisiejszym, wpisują się one w poczet najbardziej znanych dzieł mistycznych, przekreślając tym samym początkowy sceptycyzm i nieufność w stosunku do Emmerich.

Vincenzo Noja w sposób bardzo skondensowany, przedstawia czytelnikowi pokrótce biografię siostry Anny Katarzyny należącej do zakonu augustianek, szerząc tym samym jej kult.
W swoją publikację Noja wplata tytuły jej dzieł, starając się tym samym, jeszcze silniej zwrócić uwagę czytelnika na tę wartościową postać.

Emmerich, była stygmatyczką, żyjącą w XIX wieku. Dla świata przysłużyła się swą pokutną postawą, przyjmując na siebie cierpienia innych ludzi. Mimo przepełniającego ją bólu, nigdy nie straciła radosnego usposobienia i pogody ducha, co zaświadcza o jej nieprawdopodobnej wierze i ufności w dobroć Chrystusa i przygotowaną dla niej wieczną szczęśliwość.
Jest tym samym postawa Emmerich godną naśladowania, uświadamiającą jak marne jest nasze życie, gdy tracimy pogodę ducha ze względu na ziemskie problemy.

Oprócz krótkiej biografii siostry augustianki, w publikacji ten zamieszczony został także wybór jej najważniejszych i najciekawszych wizji. Wśród nich najbardziej przejmujące okazują się te dotyczące Męki Chrystusa i Jego przygotowania do niej.
Przepełnione cierpieniem, boleściami duchowymi i fizycznymi, a przy tym głębokim, poruszającym zawierzeniem Jezusa, są opisami niezwykle mocnymi, dosadnymi, dalekimi od częstego tabuizowania, pozbawionymi gestu zakrywania oczu.

Wrażenie zrobiła na mnie także wizja, w której Emmerich zobaczyła nauczającego w świątyni Jezusa – rzuciła ona całkowicie nowe światło na moje dotychczasowe wyobrażenia o tej sytuacji, w znaczny sposób je uzupełniając i oświetlając z nowej perspektywy. To scena, w której wiara łączy się z nauką, ukazując ich wzajemne powiązania.

Krótki wybór wizji błogosławionej Anny Katarzyny, wzbudził we mnie pragnienie ich głębszego poznania, zachęcając do sięgnięcia po dzieło Brentano.
Polecam wszystkim tę krótką, acz znaczącą książkę – jej lektura szczególnie doniośle przemawia do serca w okresie wielkanocnym, na krótko po Triduum Paschalnym.

Zachęcam do przeczytania!

Wcześniej recenzja na:

Jej wizje po dziś dzień stanowią nieocenione źródło wiedzy o życiu i męce...

Niebieski kwiat wiary to doskonała, pobudzająca do refleksji lektura na czas Triduum Paschalnego. Na zaledwie 130 stronach Vincenzo Noja przybliża czytelnikom postań niemieckiej mistyczki i wizjonerki - błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich. Całość została podzielona na dwie części. W pierwszej możemy zapoznać się z krótkim rysem biograficznym i opisem kultu siostry, w w drugiej z fragmentami jej obszernych wizji dotyczących: Matki Bożej, Jej Syna, Adama i Ewy oraz świętych Kościoła.

Przyszła stygmatyczka przyszła na świat w rodzinie ubogich rolników 8 września 1774 roku w Westfalii, a zmarła 9 lutego 1824 roku.Od dziecka była cicha i pobożna. Wstąpiła do zakonu augustianek, a gdy go zamknięto w 1811 roku chora i cierpiąca zakonnica pozostała wśród ludu niosąc im pociechę i wsparcie. Otrzymała dar niezliczonych wizji Nieba, triumfującego Kościoła, Chrystusa i Jego Matki, Marii Magdaleny, świętych oraz aniołów.

Do łóżka mistyczki przybywało wiele znanych osób, aby uzyskać życiowe wskazówki czy też, by choć przez chwilę pobyć w jej towarzystwie. Za jej sprawą wielu odzyskało wiarę w Boga. Udokumentowane są również cuda zdziałane przez błogosławioną z Dulmen m. in. uzdrowienie z paraliżu.

Siostra Emmerich otrzymała wiele mistycznych darów m.in.: poznania ludzkich serc, duchowych zaślubin ze Zbawicielem, moc uzdrawiania chorych, widzenie przyszłych wydarzeń oraz wizje z życia świętych, Jezusa Chrystusa i Jego Matki.Razem z Aniołem Stróżem wędrowała po czyśćcu. Pobierała nauki u świętych: Augustyna i Ignacego. Wspominała też, iż w chwili kuszenia powinniśmy położyć sobie na piersi wizerunek Matki Bożej.

W 1891 roku rozpoczął się proces gromadzenia dokumentacji potrzebnej do beatyfikacji mistyczki. natomiast po zakończeniu I wojny światowej powstała Liga Siostry Emmerich, której głównym celem było rozpowszechnianie kultu stygmatyczki oraz informacji z jej widzeń. Niestety Święte Oficjum nakazało jej rozwiązanie w 1932 roku. ostatecznie do beatyfikacji zakonnicy doszło w 2004 roku za pontyfikatu Jana Pawła II.

Podsumowując niniejsza pozycja to wspaniała opowieść o jednej z najpiękniejszych kwiatów bukietu świętych Kościoła katolickiego, która stała się Bożym narzędziem hartowanym w cierpieniach.

• Recenzyjne
  • Religia
  • PDF
  • Religijne
  • # Ebook
  • Niewgrane
  • Przeczytane w 2013

Dodaj cytat z książki Niebieski kwiat wiary. Wizje i proroctwa Anny Katrzyny Emmerich