O życiu

2013-04-30
2013-04-30
Anna Kunicka
Filozofia sens życie

Tołstoj miał nieprzeciętny wgląd w rzeczywistość duchową: "Dzieje się coś podobnego jak w materialnym świecie przy każdych narodzinach. Płód rodzi się nie dlatego, że chce się urodzić, że lepiej dla niego jest się narodzić i że wie iż dobrze jest się urodzić, lecz dlatego, że dojrzał i nie może kontynuować uprzedniego istnienia; musi poddać się nowemu życiu nie tyle dlatego, że ono go wzywa, ile dlatego, że znikła możliwość uprzedniego istnienia.
Dzieje się dokładnie to samo, co się dzieje podczas powstawania wszystkiego."
Ciąg dalszy cytatu na blogu:

Pozostawiam bez oceny co rzadko mi się zdarza. Jak uwielbiam Tołstoja, czy to jego powieści, czy nowele, czy pisma i traktaty tak tym razem lektura mnie pokonała. Trochę mnie to zdziwiło, wszak "Spowiedź" zrobiła na mnie ogromne wrażenie, pozytywne rzecz jasna. "O życiu" było swoistą kontynuacją rozważań autora, nie tylko o samym życiu, myślałem zatem, że i tym razem lektura mnie zachwyci. Tołstoj wielkim myślicielem był, potrafił zadawać ważne i ciekawe pytania, dążyć do ich wyjaśnienia, jednocześnie dzieląc się z czytelnikami przemyśleniami na przeróżne tematy. Tym razem czytało mi się to jednak ciężko. Po części dlatego, że w "O życiu" autor w wyrażaniu swoich poglądów okazała się nazbyt autorytarny i kategoryczny. I to zaważyło na odbiorze. Za dużo sądów i osądów, za mało objaśnień tychże.

"O życiu" jest jedną z wyżej cenionych, przez samego pisarza, rozpraw. Przedstawia główne założenia tołstoizmu, których sedno stanowi wyrzeczenie się osobistego “ja”, na rzecz “prawa rozumu”, reprezentowanego przez “oświecicieli ludzkości”: Buddę, Konfucujsza czy Chrystusa.

Działalność filozoficzno - religijna pisarza naznaczona jest cezurą życiową, przypadającą na lata 1870 - 1880. To właśnie wtedy Tołstoj, doprowadzony na skraj wytrzymałości pytaniem o sens egzystencji, postanawia poświęcić się odnalezieniu prawdy.

Warto więc wspomnieć, że to, co u jasnopolańskiego myśliciela warte podziwu - uparte dążenie do zrozumienia, połączone ze szczerością intelektualną - najpełniejszy wyraz znajduje w “Spowiedzi”. “O życiu” stanowi zapis już skrystalizowanych poglądów.

• Literatura Rosyjska
  • Niema