Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich

Okładka książki Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich Franciszek (papież)
Okładka książki Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich
Franciszek (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2013-01-01
2013-01-01
papież Franciszek pontyfikat

Papież Jezuita - musi mówić mądrze :D

Trzymam kciuki za pontyfikat papieża Franciszka. Mam nadzieję , że Kościół "na górze" nieco się zreformuje i oczyści z różnych szkodliwych naleciałości. Bo mnie też - jak papieżowi Franciszkowi - marzy się Kościół ubogi dla ubogich, taki iście Jezusowy.

Papież Jezuita - musi mówić mądrze :D

Na 25 przemówień 7 zostało wygłoszonych przez papieża, nie kardynała, arcybiskupa itd. To znaczy "książka papieska".

Właściwie gdyby wydawnictwo nieco wstrzymało się z wydaniem tej książki, miałoby szanse na kilka kolejnych wystąpień publicznych papieża Franciszka i pozwoliłoby sobie na lepszy dobór homilii/wykładów sprzed jego papiestwa, pewnie książka byłaby o wiele lepsza.

Mimo to, sam pomysł dosyć ciekawy. Trochę monotematyczy wydawał mi się dobór homilii kardynała Bergoglio, ale dotyczyło to szczególnie kilku pierwszych, później było już co raz lepiej, a już same homilie/wystąpienia jako papieża Francisza, po prostu genialne! I to co bardzo mnie w tym wszystkim urzeka - krótkie i konkretnie.

Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich jest swego rodzaju odpowiedzią na nasze potrzeby związane z naszą ciekawością. Chcielibyśmy przecież dowiedzieć się jak najwięcej o Ojcu Świętym, a także o tym jaką polityką będzie się kierował w prowadzeniu Kościoła. Interesujące także, wydały mi się wywiady z kardynałem Zenonem Grocholewskim oraz księdzem Andrzejem Koprowskim. Dzięki nim mamy możliwość spojrzeć na Papieża z zupełnie innej perspektywy. Dowiemy się jak jezuici traktują Słowo Boże i jak w związku z tym rozpatrują wybór kardynałów, w wyniku którego został Papieżem jeden z pośród nich. Książka świetna, chociaż po przeczytaniu poczułem pewien niedosyt. Chciałbym poznać trochę więcej szczegółów z przeszłości byłego arcybiskupa Buenos Aires. Zachęcam do przeczytania, bo naprawdę warto.

Czytając wypowiedzi papieża z czasów, gdy był kardynałem Bergoglio, poznałam go lepiej niż z wszelkiego rodzaju danych biograficznych. Teksty jego homilii, wykładów dają mocno do myślenia - w końcu "starość jest siedzibą mądrości życia" :)

Jan Paweł II był mi zawsze bliski sercu, dlatego ciężko przeżyłam śmierć naszego papieża Polaka. Ponadto towarzyszyło mi przeświadczenie, iż nikt nie będzie mu chociaż minimalnie dorównywał, nikt nie będzie taki jak On.

Do jego następcy, Benedykta XVI nie zapałałam sympatią. Coś mi w nim nie pasowało i nawet nie starałam się zbytnio interesować jego poczynaniami. Kiedy dowiedziałam się, że postanowił abdykować jeszcze bardziej stracił w moich oczach. Może źle Go nie oceniam, lecz wątpię bym kiedykolwiek zmieniła swoje nastawienie do Josepha Ratzingera.

W dniu wyborów jego następcy ogarnęło całym moim ciałem uczucie, iż duchowny, którego wybiorą na konklawe będzie tym, który zdobędzie moje serce. Może nie w takim stopniu jak Karol Wojtyła, ale jednak. Intuicja mnie nie zawiodła. Jorge Mario Bergoglio SI spoglądał na mnie pełnym miłości, skromności i pokory spojrzeniem, sprawiając, iż poczułam całkowity spokój ducha.

„Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”

Powyższe słowa przeszły już do historii. Każdy je słyszał, wszyscy wiążemy z nimi nadzieje. Wierzymy, iż właśnie w tym kierunku podąży nasz nowy papież. I to te słowa sprawiły, że sięgnęłam po pierwszą książkę poświęconą papieżowi Franciszkowi. Przedstawienie duchowej sylwetki papieża oraz jego życiorysu na początkowych stronach książki oraz niezwykle ciekawe wywiady dotyczące Ojca Świętego z kard. Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji ds. Edukacji katolickiej, a także z księdzem Andrzejem Koporowskim SJ – Dyrektorem programowym Radia Watykańskiego dogłębniej zapoznały z niesamowicie mądrą, pełną troski i wiary osobą Papieża Franciszka. Następnie z wielkim zapałem i ogromną przyjemnością zabrałam się za lekturę zawartych w książce homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej inaugurującej Jego pontyfikat czy innych najważniejszych przemówień, kazań oraz wypowiedzi. Szczególnie homilia dotycząca ofiar handlu ludźmi poruszyła moje serce. W ostatnim czasie ten problem stał się dla mnie bardzo ważny i staram się wnikliwiej poznać jego aspekty.

We wszystkich listach i wystąpieniach papieża Franciszka ukazuje rolę biskupa i Kościoła w kontekście problemów współczesnego świata. Zwraca uwagę korupcję, lobbing, narkotyki, mafię, niewolnictwo oraz konsumpcję jako priorytet wśród społeczeństwa. Uzmysławia potrzebę edukacji, szacunku do życia, a przede wszystkim naprawy więzów międzyludzkich. Porusza tak wiele kontrowersyjnych spraw otaczających nas każdego dnia, iż dość często popada w konflikty z władzą. Aż cisną się na usta słowa - „No cóż, prawda boli”.

Moją uwagę zwróciła także wypowiedź Ojca Świętego skierowaną do dziennikarzy. Krytykowani przez tak wielu ludzi, niejednokrotnie mieszani z błotem, zostali przyjęci przez Papieża Franciszka z dobrocią oraz dozą prawdziwej i szczerej miłości. Było to dla mnie coś naprawdę niesamowitego, wręcz niewiarygodnego.

Po zapoznaniu się z książką „Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich” jestem całkowicie pewna, iż na konklawe została wybrany właściwa osoba. Duch Święty zesłał nam prawdziwego Anioła w postaci Jorge Mario Bergoglio SI. Wierzę, że podoła misji do jakiej został powołany. Życzę mu z całego serca zdrowia, siły, wytrwałości oraz samych dobrych pomocników wokół siebie .

A was, drodzy czytelnicy, gorąco zachęcam do sięgnięcia po pierwszą książkę poświęconą papieżowi Franciszkowi.

[Recenzja pochodzi z http://czytelnicze-zycie.blogspot.com/]

Papież z końca świata

Pewnego lutowego dnia zaskoczyła mnie, podobnie jak i cały świat, decyzja Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu. Przyjęłam ją z zaskoczeniem, ale i zrozumieniem. Być papieżem to trudna rola, która wymaga sił, olbrzymiej pracy i trudu. Media od razu zaczęły spekulować kto zasiądzie na Piotrowym Tronie. Nie brakowało faworytów wśród których znalazł się i kandydat o ciemnej skórze, którego zapowiadała pewna przepowiednia. Bukmacherzy obstawiali, dziennikarze dyskutowali, tabloidy szukały sensacji. Konklawe które zebrało się w Watykanie wybrało jednak inaczej niż przypuszczano.
Tego dnia wróciłam zmęczona i weszłam do sieci tylko na chwilkę, by sprawdzić pocztę. Artykuł o białym dymie na Kaplicą Sykstyńską natychmiast zmiótł moje zmęczenie. Włączyłam telewizję, by zobaczyć nowego papieża. Odczytany komunikat wywołał u mnie reakcję podobną jak wśród tłumu zgromadzonego na Placu Świętego Piotra. Po prostu oniemiałam i nie kojarzyłam sylwetki wybranego kardynała. Gdy tylko pojawił się na balkonie ujął mnie swoim ciepłym, radosnym spojrzeniem i prostotą. Papież z końca świata, biskup Rzymu z dalekiej Argentyny niezwiązany z Kurią Rzymską czy to dobry wybór? Osobiście twierdzę, że tak.
Z książki wydanej nakładem wydawnictwa M dowiedziałam się wiele o nowym następcy świętego Piotra. Ze zdjęcia na okładce spogląda na mnie człowiek skromny i pełen wiary. Publikacja zawiera jego homilie z czasów kiedy pełnił funkcję pasterza w Argentynie, jak i słowa, które padły na początku pontyfikatu w trakcie przemówień, spotkań z dziennikarzami, podczas kazań w trakcie mszy świętych. W niewielkiej objętościowo książce nie brak biografii papieża oraz komentarzy dotyczących jego wyboru, ciekawych wywiadów i refleksji.
Ze słów wypowiedzianych i w Rzymie i Argentynie wyłania się człowiek mądry, wyrażający się prosto, który chce nieść Dobrą Nowinę. Jego homilie są łatwe w zrozumieniu i nie są teologicznym wywodem, który nie każdy wierny byłby w stanie przyswoić. I dobrze, bo papież jest dla wszystkich ! Wybór konklawe osobiście bardzo mi się podoba. Papieża Franciszka bardzo lubię i chcę wsłuchiwać się w jego przesłanie. Lekturę polecam - to książka niczym portfolio, dzięki której sprawujący posługę Ojciec Święty stanie się kimś bliskim a nie mało znanym.

Papież z końca świata

"Najważniejsze zadania przed. którymi staje nowy papież to prawda, ochrona życia oraz ludzkiej godności ". Kard. Zenon Grocholewski .
13 marca 2013 r godzina 19:06 - czas gdy nad kaplicą sykstyńską pojawił się biały dym . To mogło oznaczać tylko jedno . Kardynałowie wybrali kolejnego biskupa Rzymu . Nową głową Kościoła został nieznany szerzej jezuita z Argentyny. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Papieża Franciszka masz dwa wyjścia. Możesz śledzić informacje, które przekazują media lub sięgnąć po jedną z publikacji poświęconych jego osobie. Choć pierwsza książka o Ojcu Świętym ukazała się zaskakująco szybko i tak zawiera dużo rzetelnych informacji , ciekawe wywiady z innymi duchownymi a także homilie z czasów gdy Jorge Mario Bergolio piastował godność arcybiskupa Buenos Aires. Będziesz mógł przeczytać słowa skierowane do wiernych, przemówienia okolicznościowe itd. Jest tam również krótki życiorys kardynała . W wywiadach o , których wspomniałam wcześniej padają ważne pytania o przeszłość , teraźniejszość i przyszłość Kościoła nie tylko w Europie , ale i na świecie. Wszyscy chcą wiedzieć co zrobi, gdzie pojedzie i jakie decyzje personalne podejmie "papież z końca świata". Już pierwsze słowa , gesty pokazują, że jest to człowiek , który wie czym jest pokora , autentyczność i otwartość.
"Pan nigdy nie przestaje przebaczać! To my nie chcemy prosić o przebaczenie".
Oprócz krótkiej biografii książka zawiera również wszystkie przemówienia i homilie wygłoszone w pierwszym tygodniu pontyfikatu. Są tam więc:

Słowa wypowiedziane podczas pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Homilia z pierwszej oficjalnej Mszy świętej odprawionej dzień po wyborze.
Przemówienie do dziennikarzy i członków Kolegium Kardynalskiego.
Homilie wygłoszonej podczas inauguracji Posługi Piotrowej i Mszy w watykańskiej parafii Św. Anny.
Kilka zdań do wiernych podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański.

"Och jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich".
Czy słowa , które padły podczas spotkania z dziennikarzami będą hasłem przewodnim pontyfikatu papieża Franciszka ? Tego dowiemy się za jakiś czas. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak obserwować poczynania i słuchać słów nowego namiestnika Chrystusa na Ziemi. Możemy jedynie życzyć mu wytrwałości, siły a także odpowiednich pomocników, którzy pomogą mu podołać wyzwaniu jakiego się podjął.
Źródło cytatów;

[1] Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich , Wydawnictwo M, Kraków 2013 ,Str.13 .

[2] Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich , Wydawnictwo M, Kraków 2013 ,Str.102 .

[3] Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich , Wydawnictwo M, Kraków 2013 , Str.5 .

Książka zawiera krótką biografię Jorge Marii Bergoglio - papieża Franciszka, oraz jego przemówienia za czasów urzędu kardynalskiego i początków papiestwa. Wiele poruszanych kwestii, w tych wystąpieniach, dotyczyło ubogich i zniewolonych.

• Chrześcijaństwo
  • Papież Franciszek