Franciszek. Papież wielkiej nadziei

9788324020683
Franciszek I, papież
religia
aspazja

Kiedy Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacji, cały świat wstrzymał oddech. Mnożyły się spekulacje na temat rzeczywistych powodów jego decyzji. Przez wiele dni media kreowały swoich kandydatów, podawano liczbę głosów, które mogli zebrać kolejni papabile. Jednak dla wszystkich najważniejszy był ten jeden komunikat, który zabrzmiał z loggii bazyliki św. Piotra w Watykanie dnia 13 marca 2013 r.: Habemus papam! Tego dnia cały świat usłyszał po raz pierwszy imię nowego papieża – Franciszek.

Kim jest najważniejszy człowiek w Kościele? Skąd pochodzi? Co go czeka? Jakie problemy będzie musiał rozwiązać? Czy rzeczywiście papież Franciszek jest papieżem naszej wielkiej nadziei?

Ta książka jest niezwykłym zapisem wydarzeń, które rozgrywały się na oczach całego świata od abdykacji do momentu wyboru nowego papieża. Pokazuje też nowego papieża od całkowicie nieznanej strony – jako człowieka, naukowca, duszpasterza, ale przede wszystkim, duchowego przywódcę, którego pontyfikat – w obliczu nawarstwionych problemów - już teraz uznawany jest za jeden z najtrudniejszych w historii Kościoła.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Anna | 2013-04-26
Na półkach: Przeczytane 2013
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Książka wbrew tytułowi dopiero w końcowej części jest poświęcona osobie Ojca Świętego Franciszka - Jorge Mario Bergoglio. Zdecydowanie więcej uwagi poświęca autor historii Kościoła, a w szczególności historii konklawe, ewaluacji zasad wyboru papieża na przestrzeni wieków.
Franciszek - "papież z końca świata", człowiek wielkiej nadziei, ataki na jego osobę pojawiły się zaraz po wyborze na papieża. Czy o. Jorge wpierał juntę? A cóż my, przeciętni Europejczycy wiemy o życiu w Ameryce Południowej? Papież Franciszek zapowiada powrot do wartości franciszkańskich - prostoty, pokory i ubóstwa. Myślę, że czeka nas bogaty w zmiany w Kościele pontyfikat, a "Kościół zawsze był, jest i będzie prześladowany..." jak uważa papież Franciszek.
Moja ocena : 6/10

Olaf | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Biografia... Raczej luźny zestaw impresji zainspirowany wyoborem papierza. Fajnie się czyta, dużo różnych interesujących informacji, ale wszystko to jakby z gazet powyjmowane. Przyjdzie poczekać na coś bardziej konkretnego.

Alicja | 2017-05-03
Konrad | 2016-04-06