Flabelino i dziewczynka, która bała się spać

Okładka książki Flabelino i dziewczynka, która bała się spać Alexandra Mpize
Okładka książki Flabelino i dziewczynka, która bała się spać
Alexandra Mpize Wydawnictwo: Arkady literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
O flampelino kai to korii pog len eoele na koimeoei
Arkady
2005-01-01
2005-01-01
24 min.
Ewa Ziemska

Ta bajka ma w sobie to coś, magię, tajemnicę, smutek i na koniec szczęście. Poznajemy strach, gorycz odrzucenia, magię przyjaźni, chęć niesienia pomocy, poświęcenie, przeprosiny, zrozumienie. Tak maleńka bajeczka a ma w sobie tak wiele... Ilustracje Katalina Szegedi są zachwycające, wręcz artystyczne.

Nieco magiczna i ogromnie tajemnicza bajka.
Dlaczego dziewczynka boi się spać? Po co przybywa zielonobrody Flabelino? Kto ukradł zegar miejski?
Koszmary? Miewają je także najmłodsi. Jak sobie z nimi poradzi bohaterka książki Alexandry Mpize (autorka, co ciekawe jest prawniczką,
która także zajmowała się aktorstwem)? To jej jedyna książka. Rozpoznawalne ilustracje stworzyła Katalin Szegedi – nagradzania, węgierska ilustratorka; jednocześnie autorka książki
pt. Narodziny księżniczki, o której miałam już przyjemność napisać).
Historia rozpoczyna się wtedy, kiedy dziewczynka po raz kolejny obudziła się z przerażeniem…
jeszcze jeden zły sen. Postanowiła, że nie chce przeżywać koszmarów, więc już nigdy nie zaśnie. Jak postanowiła – tak zrobiła. Jeden, drugi, trzeci dzień… Udawało jej się nie spać. Jednocześnie stawała się nadzwyczaj blada i nie przestawała ziewać. Nikt nie mógł odwieść jej
od powziętej decyzji, nawet grupa zaprzyjaźnionych z nią zwierzątek.
Mieszkańcy miasta zauważyli, że dziewczynka wygląda inaczej. Wiedzieli też, że nie śpi, jednak nie zdradziła im dlaczego tak postanowiła. Nikt nie próbował jej o to pytać, zrozumieć dlaczego tak robi, ani pomóc.
Zamknęła się w mieszkaniu, żeby nie słyszeć tego, co się o niej mówi.
Tymczasem stojący od zawsze w centralnej części miasteczka zegar znika. Wśród zgromadzonych głos zabiera starzec, który stwierdza, że zegar został ukradziony przez elfa – Flabelino.
Jak go odzyskać?
Potrzebny jest mieszkaniec, który mógłby nie spać przez 3 dni i 3 noce.
Nietrudno się domyślić jedyną osobą, która umiałaby tego dokonać była mała dziewczynka.
Po trzech dniach i trzech nocach pojawił się Flabelino. Bardzo go zdziwiło, że ważne zadanie odzyskania zegara miejskiego powierzono małej dziewczynce. Wyjaśniła mu, że tylko ona potrafi
nie spać tak długo.
"- Kiedy byłem mały, często miałem okropne sny… tak jak ty. Któregoś dnia przyśniło mi się coś przerażającego. Płakałem jak bóbr i czułem się potwornie nieszczęśliwy. Aż tu nagle dziadek, który był dziadkiem dziadka mego dziadka, a może nawet dziadkiem dziadka jego dziadka… zjawił się w moim pokoju i pokazał mi niesamowitą czarodziejską sztuczkę. Chcesz ją poznać?"
Okazało się, że Flabelino dostał księgę najpiękniejszych opowieści świata,
po przeczytaniu których każdy głęboko i spokojnie zasypia, mając cudowne sny. Dokładnie ta księga znalazła się w rękach bohaterki.

Dziewczynka nabrała rumieńców…

Ciiiiiiiiiiiii…

Przyszedł czas na sen.

www.bajarkanatopie.blog.pl

Nieco magiczna i ogromnie tajemnicza bajka.

• Do kupienia lub ulubione
  • Dla szkrabów
  • Książki
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Flabelino i dziewczynka, która bała się spać