6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bożena

Pasjonujący opis przygód Antka, piętnastoletniego rybaka z Hebdowa, który przez przypadek staje się żołnierzem insurekcji kościuszkowskiej, zaufanym sługą jej Naczelnika oraz uczestnikiem bitwy pod Racławicami, stoczonej 4 kwietnia 1794. Oczami tego wiejskiego chłopca oglądamy zarówno jedną z najbardziej rozsławionych zwycięskich batalii Polaków, zakończoną spektakularnym zwycięstwem nad znienawidzonym zaborcą, jak i poprzedzające ją wydarzenia w Krakowie, kiedy to szlachta, chłopi i mieszczanie zespolili się w jeden Naród, który złożył potem krwawą ofiarę na ołtarzu niepodległości Ojczyzny. Poznajemy też zarówno ówczesnych bohaterów narodowych – Tadeusza Kościuszkę, generała Zajączka, Bartosza Głowackiego, jak i barwne postacie zwykłych uczestników insurekcji – dzielnych kosynierów i ich charyzmatycznego kapelana, doświadczonych w bojach żołnierzy oraz brać szlachecką z kawalerii narodowej dowodzonej przez arcytchórza, łgarza i bufona.

źródło opisu: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=562

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=562

amazur83 | 2014-06-01
Przeczytana: 30 maja 2014

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie marca i kwietnia roku pańskiego 1794. Jest to historia piętnastoletniego Antka lewandowskiego z Hebdowa, którego losy historyczna zawierucha skrzyżowała z Tadeuszem Kościuszko i jego insurekcją. Jesteśmy świadkami ogłoszenia aktu powstania 24 marca na rynku w Krakowie, następnie maszerujemy wraz z wojskiem w stronę Kielc, by 4 kwietnia rozbić obóz pod wioską, która dzięki krwawej bitwie została unieśmiertelniona po wsze czasy. Tą wioską były Racławice.
W książce spotykamy postacie historyczne w osobach gen. Antoniego Madalińskiego, gen. Józefa Zajączka, gen. Jana Ślaskiego, brygadiera Ludwika Magneta, Wojciecha Barotsa czy też samego Naczelnika Tadeusza Kościuszkę.

jnk44 | 2016-12-20
Bedouin | 2015-11-13