Termodynamika

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
termodynamika klasyka
Przemek

Książka pomyślana jest jako podręcznik termodynamiki fenomenologicznej przeznaczony dla chemików pragnących gruntowniej poznać fundamentalne dla chemii teorie fizyczne i w tym celu przystępujących do systematycznego studium chemii teoretycznej. Książka zakłada u czytelnika znajomość fizyki doświadczalnej w zakresie programu wykładu przewidzianego na pierwszych latach studiów chemii oraz...

Książka zakłada u czytelnika znajomość fizyki doświadczalnej w zakresie programu wykładu przewidzianego na pierwszych latach studiów chemii oraz znajomość chemii fizycznej w zakresie wykładu przewidzianego na III roku tych studiów.
W wykładzie oparłem się na ujęciu nowoczesnym, wywodzącym się z prac Caratheodory'ego. Ten system wykładu pozwala na wyraźne podkreślenie etapu abstrakcji w procesie poznania biegnącym od doświadczenia do abstrakcyjnej myśli, a stąd z powrotem do praktyki. Równocześnie przyzwyczaja on chemika do metody myślenia właściwej fizyce teoretycznej, wnosi dużą przejrzystość dedukcji, uwalnia od pomocniczych koncepcji wyidealizowanych maszyn czy pomp cieplnych, obcych teorii fizycznej, od nieprzejrzystych i sztucznych specjalnych procesów kołowych. Na koniec pozwala zrozumieć właściwy sens pojęcia ciepła.

źródło opisu: Przedmowa do pierwszego wydania, fragment

źródło okładki: skan własny

Przemek | 2013-03-21
Przeczytana: 2010 rok

Ta książka to klasyka termodynamiki (przynajmniej w środowisku polskich fizyków statystycznych i chemików).

Nie jest tak łatwa jak opisywana ostatnio przeze mnie Termodynamika profesora Hołysta, ale nie jest też nadmiernie trudna. Jest to po prostu klasyka i ponieważ nie widziałem tu jej recenzji uważam, że trzeba ten błąd naprawić. To, że ją przeczytałem to za dużo powiedziane. Ja z tej książki korzystam jako z referencji wiedzy o termodynamice: kiedy potrzebne jest coś z dużą dokładnością opisu, to zaglądam właśnie tutaj.

Ostatnio zaglądałem do niej w poszukiwaniu wyprowadzenia wzoru na potencjał chemiczny substancji rozpuszczanej w ciele stałym. Normalnie, wszyscy kończą na prezentacji potencjału chemicznego dla gazu i potem stwierdzają, że "można to uogólnić na inne stany skupienia materii". U Gumińskiego jest inaczej. Znajdziemy pełną dyskusję, która uzasadnia dlaczego ten wzór można uogólnić (dyskusja zachowania potencjału gazu przy ekstremalnych zmianach...

MaxWielki | 2015-10-22
    Chemia fizyczna
    praca zbiorowa, Adam Bielański, Krzysztof Pigoń, Włodzimierz Trzebiatowski, Ka...