Termodynamika

Okładka książki Termodynamika Kazimierz Gumiński
Okładka książki Termodynamika
Kazimierz Gumiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
1972-01-01
1972-01-01
termodynamika klasyka

Okładka książki Chemia fizyczna Antoni Basiński, Adam Bielański, Kazimierz Gumiński, Józef Hurwic, Bogdan Kamieński, Jerzy Kuryłowicz (chemik), Krzysztof Pigoń, Włodzimierz Trzebiatowski, praca zbiorowa
Chemia fizyczna Antoni Basiński, Ad...

Ta książka to klasyka termodynamiki (przynajmniej w środowisku polskich fizyków statystycznych i chemików).
Nie jest tak łatwa jak opisywana ostatnio przeze mnie Termodynamika profesora Hołysta, ale nie jest też nadmiernie trudna. Jest to po prostu klasyka i ponieważ nie widziałem tu jej recenzji uważam, że trzeba ten błąd naprawić. To, że ją przeczytałem to za dużo powiedziane. Ja z tej książki korzystam jako z referencji wiedzy o termodynamice: kiedy potrzebne jest coś z dużą dokładnością opisu, to zaglądam właśnie tutaj.
Ostatnio zaglądałem do niej w poszukiwaniu wyprowadzenia wzoru na potencjał chemiczny substancji rozpuszczanej w ciele stałym. Normalnie, wszyscy kończą na prezentacji potencjału chemicznego dla gazu i potem stwierdzają, że "można to uogólnić na inne stany skupienia materii". U Gumińskiego jest inaczej. Znajdziemy pełną dyskusję, która uzasadnia dlaczego ten wzór można uogólnić (dyskusja zachowania potencjału gazu przy ekstremalnych zmianach temperatury/ciśnienia, prowadzących do zmiany stanu skupienia). Tym zgrubsza ta książka różni się od pozostałych.

Dodaj cytat z książki Termodynamika