Świat wideoklipu

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
kulturoznawstwo, muzyka, wideoklip
muzyka
Mariusz

Książka stanowi znakomity przykład analizy tekstów kulturowych codzienności. Składa sie z dwóch części. Część pierwsza poświęcona jest charakterystyce kultury popularnej końca ubiegłego, XX wieku. Autorka z dużą znajomością rzeczy, posługując się wieloma celnymi przykładami, opisuje jej dwie cechy konstytutywne: multimedialność i wizualność. W zrozumieniu jej specyfiki pomaga tytułowy bohater książki - wideoklip. Jako katalizator, a jednocześnie skutek zmian zachodzących w kulturze - jest on tym, co w niej najbardziej typowe
Szczegółowej analizie wideoklipu poświęcona jest część druga. Termin "wideoklip", używany wymiennie ze słowem "teledysk", oznacza krótki program telewizyjny zarejestrowany techniką wideo, tzn. na taśmie magnetycznej, będący zamkniętym dramaturgicznie zobrazowaniem jakiegoś utworu muzycznego. Taka najogólniejsza definicja jest tylko punktem wyjścia do dalszych klasyfikacji i omówień. W konkluzji autorka proponuje, aby wideoklip traktować jako nowy gatunek telewizyjny, ale przede wszystkim, jako nowy język, który powstał dzięki doskonałej syntezie muzyki, słowa i obrazu.
Królestwem wideoklipów jest niewątpliwie Music Television. Założona w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych ma tam około 20 mln abonentów, a poprzez swoje filie na świecie (w Europie, Azji, Ameryce Łacińskiej, Japonii) dociera do około 250 mln domów.

źródło opisu: www.oficyna-naukowa.home.pl

źródło okładki: www.oficyna-naukowa.home.pl