Siła bezsilnych historia Komitetu Obrony Robotników

Wydawnictwo: Świat Książki
historia
Daniel

Komitet Obrony Robotników był najważniejszym ugrupowaniem demokratycznej opozycji lat siedemdziesiątych. To ludzie KOR utorowali drogę do powstania wielkiego ruchu społecznego, który zapoczątkował zmierzch systemu komunistycznego. Ich receptą na totalitarne reguły PRL była budowa niezależnych od władz instytucji będących zalążkiem społeczeństwa obywatelskiego. Historia garstki niepokornych...

obywatelskiego. Historia garstki niepokornych inteligentów, którzy w zniewolonym kraju odważyli się żyć jak ludzie wolni, może być dla nas ważna i dziś. Stanowi lekcję postawy, która sprawy publiczne przedkłada nad wygodę prywatności, a ideowe różnice podporządkowuje wspólnocie wartości i celów podstawowych. Otwarte wystąpienie przeciwko komunistycznej dyktaturze i jej "policjom widnym, tajnym i dwupłciowym" było z punktu widzenia realizmu politycznego szaleństwem. A jednak się udało. Ta historia, choć
niewiarygodna, jest prawdziwa. Dlatego warto ją opowiedzieć.
Od czternastu założycieli Komitetu w 1976 roku ruch społecznego oporu rozrósł się do wielomilionowej Solidarności w 1981 roku. Na końcu tej drogi była wolna Polska.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/sila-bezsilnych-jan-sko...(?)

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/pub/mm/img/220/90085044.jpg

zacofany-w-lekturze | 2013-09-05

Nominowani do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego

Do nagrody, już po raz piąty, nominowano dziesięć książek po­świę­co­nych naj­now­szej hi­sto­rii Pol­ski, czyli czasów od od­zy­ska­nia nie­pod­le­gło­ści w 1918 roku do współczesności. Wśród nich znalazły się między innymi reportaż historyczny, wspomnienia i biografia.