Pamiętnik (1941-maj 1949)

Okładka książki Pamiętnik (1941-maj 1949) Zdzisław Broński
Okładka książki Pamiętnik (1941-maj 1949)
Zdzisław Broński Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 8) militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Relacje i wspomnienia (tom 8)
Instytut Pamięci Narodowej
2004-01-01
2004-01-01
Pamiętnik IIWŚ Uskok cichociemni

Świetnie napisane, tak literacko, jak i faktograficznie. Ta książka jako dokument epoki powinna być w kanonie lektur w liceum jako jeden z elementów, który pozwala zrozumieć knajacki okres przejmowania władzy przez sowietów w Polsce oraz kształtować we właściwy, nieprzekłamany sposób tożsamość narodową.

Autor, Zdzisław "Uskok" Broński, wyjątkowy człowiek obdarzony niewątpliwym talentem pisarskim, zginął w 1949 roku od granatu w trakcie próby ujęcia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Jak wielu takich wartościowych ludzi straciliśmy? Bez liku. Miejsce jego pochówku nie jest znane do dziś.

Większość chwytów propagandowych i operacyjnych, o jakich przeczytamy w książce, jest używanych przez Rosję na trwającej wojnie z Ukrainą. To nie była bratobójcza wojna domowa o ustrój, tylko wojna hybrydowa realizująca imperialne, neokolonialne cele rosyjskie.

Książka jest w wolnym dostępie w wersji elektronicznej i jako audiobook na stronach IPN. Książka papierowa i elektroniczne formy tekstowe zawierają rozbudowane przypisy, których nie ma w audiobooku.

Autor, Zdzisław "Uskok" Broński, wyjątkowy człowiek obdarzony...

Wybitne świadectwo tamtych tragicznych czasów.

Wybitne świadectwo tamtych tragicznych czasów.

Pamiętnik został napisany przez autora w czasie bardzo kontrowersyjnym i zakłamanym.Autor odkłamuje historię, spisując fakty, które się dokonały w czasie życia "Uskoka".Szokującym jest niszczenie a potem palenie dobytku przez MO, w celu wydobycia z ludzi zeznań, głównie takich, które odpowiadały tamtejszej władzy.Książka jest pamiętnikiem, nie tylko samego autora ale i tamtejszego pokolenia.Pokolenia obrońców, dawnej, tradycyjnej, katolickiej Polski.

Bardzo się cieszę, że Uskok wpadł na pomysł spisania swoich wspomnień i prowadzenia pamiętnika, wszak gdyby to odłożył na spokojniejsze czasy, to nigdy byśmy nie poznali tak wielu szczegółów z działań jego partyzantki. Opisy poszczególnych akcji zostały spisane z nie byle jakim kunsztem, przez co czyta się je z zapartym tchem. Autor przedstawia też realia działania władzy komunistycznej, których mogą niektórych zszokować, choć mnie akurat nie dziwiły.
Brakowało mi jedynie głębszych przemyśleń dotyczących motywacji Uskoka i jego współtowarzyszy do tak długiego pozostawania w partyzantce bez praktycznie żadnych nadziei na zmianę sytuacji. Zdaje się jednak, że dla autora obowiązek walki o wolność ojczyzny był tak oczywisty, że nie czuł potrzeby go szerzej tłumaczyć.
Nie uważam Uskoka, tak jak i wielu innych żołnierzy wyklętych za bohaterów idealnych, bo nietrudno jest się doszukać wśród ich czynów tych nie do końca usprawiedliwionych moralnie. Podziwiam jednak jego odwagę i zdolność do poświęcenia swojego życia dla ojczyzny. Zdzisław Broński "Uskok" niewątpliwie zasługuje na naszą pamięć.

Rewelacyjny dokument ostatnich czasów, opisujący czasy wojny i powojenne, sprawiający wrażenie bardzo wiarygodnego i rzetelnego. Nie da się pojąć dzisiejszych czasów bez przeczytania tego dokumentu lub jemu podobnych.
Uważam, że każdy powinien tę pozycję przeczytać. To jest NIESAMOWITY dokument. Po jego przeczytaniu zupełnie inaczej odbierzemy brednie wypowiadane dzisiaj przez pewnych ludzi i zrozumiemy może nawet to, dlaczego te brednie wypowiadają.
Ta książka powinna być lekturą szkolną w liceach.

Ściągnąłem ze stron IPN'u Pamiętnik Zdzisława Brońskiego "Uskok, w formie audiobooka, który tak jak wersja e-book, jest oferowany za darmo. Lektor Marcin Kwaśny, bardzo dobrze się spisał i słucha się przyjemnie. Rzadko sięgam po audiobooki, ponieważ często lektorzy czytają tekst tak, że nie da się tego słuchać. Przeważnie są to znani aktorzy, bo wydawcy zakładają, że znane nazwisko sprzeda lepiej produkt. Niestety lektor to nie to samo co aktor. Aktorzy mają tendencje, do jakby "wcielania" się w postacie, imitują emocje, głosy, akcenty - czytają tak, jak czyta się bajki małym dzieciom. I to jest właśnie złe. Słuchając audiobooka, oczekuje, że lektor przeczyta mi tekst normalnie, a ja sam "wyobrażę" sobie emocje poszczególnych bohaterów w danym dialogu. Jest kilku lektorów, którym ta sztuka się udaje, jak Gosztyła, który jest mistrzem, ale taki Maciej Stuhr kaleczy prawie za każdym razem...
W przypadku Pamiętnika Uskoka jest dobrze - parę razy też intonuje, ale nie za dużo.
Co do samej książki to naprawdę polecam każdemu - i temu kto interesuje się historią i temu co nie. Dowiadujemy się z pierwszej ręki, jak wyglądała sytuacja w czasie 2WŚ i kilka lat po, nie tylko u partyzantów ale i społeczeństwa. Przez cały okres powojenny, za PRL jak i po '89 roku, historia była fałszowana. Bandyci i okupanci byli bohaterami a patrioci i prawdziwi bohaterowie przestępcami. Uskok w pamiętniku opisuje prawdziwą rolę Żydów, będących trzonem UB w powojennej Polsce, ich postawę i opresję wobec Polaków. Przez tyle lat a nawet dzisiaj, stara się Nam wmówić wrodzony antysemityzm. I czytając Pamiętnik, ciężko nie zauważyć, że żołnierze z partyzantki do Żydów miłością nie pałali. Ale dowiadujemy się też dlaczego! I wygląda na to, że był całkowicie uzasadniony. Uskok opisuje czerwoną komunistyczną zarazę, która pochłaniała Polskę po wojnie. Drastyczne, brutalne i nieludzkie metody UB, zarówno wobec partyzantów jak i zwykłej ludności przyprawiają o mdłości.... Uskok komentuje również wydarzenia nie tylko w Polsce ale i na świecie. I tak poznajemy reakcje ówczesnego żołnierza na konflikt w Palestynie, zdradę w Jałcie czy wynalezienie silnika odrzutowego. Jest kilka wesołych momentów, ale głównie dostajemy obraz bohaterów, idealistów i prawdziwych patriotów, którzy byli gotowi i poświęcali życie dla wolnej Polski, której nie było im dane doczekać...

Książka, którą powinien przeczytać każdy Polak i patriota. Tak jak każdy naród ma swoją historię, tak POLSKA ma niesamowitych bohaterów tworzących tą historię. Ma bohaterów skłonnych poświęcić wszystko, nawet własne życie, walcząc o wolność i dobre imię swojego kraju. Są solą naszej ziemi, o których nie możemy zapomnieć. To jest pamiętnik jednego z tych bohaterów.
Bardzo wciągająca lektura pokazująca honor, mężność, determinację i nieustępliwość w dążeniu do celu, co jest bardzo cenne i wręcz unikatowe w obecnych zakłamanych czasach. :)

Bardzo...

Po przeczytaniu to z nerwów nic a łopatę w rękę i po ulicach komuchów szukać. Tylko teraz pewnie wszyscy siedzą w kościele ...

Ciężkie to były czasy dla ludzi Honoru, Boga i Ojczyzny.
To dobrze, że nie zapominamy o bohaterach, którzy walczyli za
naszą Ojczyznę, za zwykłych ludzi oraz za najzwyklejszą sprawiedliwość.

Ciężkie to były czasy dla ludzi Honoru, Boga i Ojczyzny.
To dobrze, że nie zapominamy o bohaterach, którzy walczyli za
naszą Ojczyznę, za zwykłych ludzi oraz za najzwyklejszą sprawiedliwość.

Książka mówi jak nas oszukiwali jak walczyliśmy ze sobą i zabijaliśmy się oszukani ogłupieni i zmanipulowani. Wspaniałe bo bardzo wartościowe w nadchodzących czasach. Każdy Polak powinienpoznać

• Patriotyczne
  • Historyczne