Zapiski niekontrolowane, czyli z pamiętnika pana Fredzia.

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
literatura piękna
Bożena

„Każdy czas ma swoich bohaterów. Tych poważnych, którym potem stawiamy pomniki, i tych małych, niepozornych. Tym pomników nie stawiamy. A szkoda! Ta książka została pomyślana właśnie jako taki malutki pomnik. Stworzonym nie z brązu czy granitu, ale ze słów. Mój bohater nosi nazwisko Kowalski, a więc może być prawie każdym. Miasta, w którym żyje, nie nazwałam. To może być wszędzie. Tylko czas...

Ta książka została pomyślana właśnie jako taki malutki pomnik. Stworzonym nie z brązu czy granitu, ale ze słów. Mój bohater nosi nazwisko Kowalski, a więc może być prawie każdym. Miasta, w którym żyje, nie nazwałam. To może być wszędzie. Tylko czas jest konkretny. I opisane historie – choć może się to wydawać niemożliwe, w większości wydarzyły się naprawdę.
Pisząc swoją książkę, chciałam podkreślić, że stan wojenny to nie tylko okres heroicznej walki z systemem, lecz także – a może nawet przede wszystkim – codzienne życie, praca, obowiązki, kłopoty. Trzeba było normalnie żyć, a przynajmniej próbować. I ludzie, każdy przeciętny Kowalski, próbowali. Tą książką chciałam oddać im hołd. Wszystkim, którzy wtedy kombinowali i starali się, by życie było znośne. Między innymi mieszkańcom mego rodzinnego Radomska. Po kumotersku. Myślę, że znajdą siebie i swoje miasto na kartach notatek mojego Kowalskiego.
Wtedy umieliśmy się śmiać w każdej sytuacji. Teraz nie zawsze potrafimy. Ale to może dlatego, że wtedy byliśmy piękni i młodzi , a dziś jesteśmy już tylko... piękni.

Życzę wszystkim miłej lektury.” Bożena W. Klekowska

źródło opisu: http://wfw.com.pl

źródło okładki: http://wfw.com.pl

Jane Rachel | 2013-11-16
Przeczytana: 12 listopada 2013

Każdy z nas słyszał opowiadania rodziców lub dziadków o PRL-u, a może część z Was pamięta je osobiście; jedzenie na kartki, wszechobecna milicja, znane przez wszystkich kolejki, zasada „kto pierwszy ten lepszy”… Jest to również czas krętaczy i spryciarzy, którzy oszukiwali ludzi, wykorzystując ich łatwowierność.
Pan Fredzio stał w niejednej kolejce. Spotkał mnóstwo ludzi, zamienił z nimi setki słów, nawiązał kilkanaście znajomości i… nie może narzekać na nudę. Z jego pamiętnika dowiadujemy się jak wygląda jego życie rodzinne, co jego zdaniem jest najważniejsze w życiu oraz co ciekawego zdobył w kolejnym kolejkowym maratonie.

O PRL mogę słuchać bez końca. Uwielbiam opowieści rodziców i dziadków, którzy niejedno przeżyli i – w przeciwieństwie do mnie – cenią dzisiejsze czasy za wolność, która w czasach PRL była ograniczona. Nic więc dziwnego, że po Zapiski niekontrolowane… sięgnęłam bez najmniejszego wahania. Nadszedł czas, aby posłuchać opowieści o PRL pana Fredzia, czyli weterana...

Wioleta Sadowska | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

"Bo żeby była Ojczyzna, muszą być i ludzie. I dobrze, kiedy są! Nawet z licznymi wadami!"

Lata późnego PRL-u to okres przez wielu znienawidzony, ale również przez wielu obecnie wspominany z nieukrywanym sentymentem. Napisanie więc książki, która traktowałaby o tym, dziwnym w naszej historii okresie w sposób humorystyczny, jest nie lada wyzwaniem.

Bożena W. Klekowska pisze od wielu lat, biorąc udział w wielu konkursach literackich. Za swoje prace otrzymała kilka nagród i wyróżnień, jej utwory znalazły się w paru antologiach. Autorka swoje zainteresowania skupia głównie na historii obyczaju, życiu codziennym dworu polskiego czy folklorze. Interesuje się również szeroko pojętą ezoteryką – tarotem, runami czy numerologią. Pochodzi z Radomska.

"Zapiski niekontrolowane czyli z pamiętnika pana FREDZIA" to utwór w formie dziennika, którego narratorem oraz głównym bohaterem jest odpowiedzialny ojciec, dziadek i mąż – Fredzio. Postanawia on z początkiem nowego roku, spisywać swoje...