Przeszłość jako przedmiot wiedzy

Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O autonomii uniwersytetu Krzysztof Pomian, Rafał Stobiecki
Ocena 0,0
O autonomii un... Krzysztof Pomian, R...
Okładka książki Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku T.J. Clark, David Crowley, Jakub Depczyński, Francis Frascina, Dorota Jarecka, Michał Kozłowski, Joanna Mytkowska, Krzysztof Pomian, Łukasz Ronduda, Dorota Sajewska, Piotr Słodkowski, Bogna Stefańska, Katarzyna Szotkowska-Beylin, Aleksy Wójtowicz
Ocena 7,0
Nigdy więcej. ... T.J. Clark, David C...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

W książce "Przeszłość jako przedmiot wiedzy" K. Pomian przedstawia dzieje powstawania nowożytnej nauki historycznej. Jest to więc przede wszystkim praca poświęcona historii historiografii i wykuwaniu podstaw metodologicznych historii. Autor omawia, w jaki sposób historia uzyskała status nauki poprzez "wyrwanie się" spod opieki retoryki i teologii, jak następnie wypracowała własne narzędzia badawcze i z czym to było związane. Tutaj zwrócił Pomian uwagę na bardzo interesującą moim zdaniem rzecz, tj. na zmianę stosunku do książki, która przestała być obiektem kolekcjonerstwa, a zaczęła być traktowana jako źródło wiedzy, które trzeba udostępniać, a nie chronić przed potencjalnym czytelnikiem. To nie jedyna zmiana o charakterze społecznym, którą wskazuje Autor. Ważne są też związki między historiografią erudycyjną XVII stulecia a stopniowym wzrostem znaczenia, zwłaszcza we Francji, nobilitowanego mieszczaństwa i zmianą docelowej grupy odbiorców tego typu literatury: z możnych na intelektualistów.

Podczas lektury "Przeszłości jako przedmiotu wiedzy" można dostrzec wiele trudności, z jakimi musieli się mierzyć historycy XVII wieku. Tak naprawdę spory miedzy katolikami a protestantami, a potem już wewnątrzkatolickie spory o Acta Sanctorum bollandystów wyznaczały rozwój myśli historiograficznej. Również wypracowanie przez benedyktynów kongregacji św. Maura metod badania średniowiecznych dokumentów stanowiło kamień milowy w kształtowaniu nauk pomocniczych historii. Po przeczytaniu tej książki widzę, jak wiele zaczerpnął z niej w swoim wykładzie mój wykładowca historii historiografii. Rzeczywiście, odniosłem wrażenie, że mimo iż monografia Pomiana nie jest podręcznikiem dziejów historiografii, to pewne zagadnienia zostały w niej omówione po prostu lepiej niż w obszernej (prawda, że niewykończonej) syntezie Grabskiego.

Muszę przyznać, że "Przeszłość jako przedmiot wiedzy" wypada moim zdaniem lepiej niż "Przeszłość jako przedmiot wiary", a więc druga część pracy Pomiana poświęcona dziejom historiografii i refleksji na temat przeszłości. Autor chyba lepiej czuł się wśród nowożytnych erudytów niż między scholastycznymi filozofami średniowiecza. Niemniej trzeba pamiętać, że ta druga praca wyewoluowała z pierwszej, miała bowiem początkowo stanowić tylko jej wstęp. Na pewno trzeba polecić lekturę omawianej książki historykom chcącym rozszerzyć swą wiedzę o dziejach swej dyscypliny. Ale powinna ta książka zainteresować także filozofów i osoby zainteresowane rewolucją naukową XVII wieku, która tak bardzo została zmarginalizowana przez XVIII-wieczne oświecenie, że trzeba chyba wciąż przypominać o jej roli w dziejach naszej cywilizacji.

Tomasz Babnis

W książce "Przeszłość jako przedmiot wiedzy" K. Pomian przedstawia dzieje powstawania nowożytnej nauki historycznej. Jest to więc przede wszystkim praca poświęcona historii historiografii i wykuwaniu podstaw metodologicznych historii. Autor omawia, w jaki sposób historia uzyskała status nauki poprzez "wyrwanie się" spod opieki retoryki i teologii, jak następnie wypracowała...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    5
  • Naukowe
    2
  • Kupione
    1
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1
  • Cały ten skarb jest MÓJ
    1
  • Szczególne
    1
  • Historia historiografii i teoria historii
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przeszłość jako przedmiot wiedzy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne