Przeszłość jako przedmiot wiedzy

Seria: Communicare - historia i kultura
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
6,8 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
2
8
1
7
1
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788323506744
liczba stron
531
kategoria
historia
język
polski

Książka, która czekała na swoje wydanie ponad dwadzieścia lat - jest opowieścią o narodzinach historii jako dyscypliny naukowej. Autor śledzi związki historii z retoryką i teologią wskazując, w jaki sposób udało jej się ostatecznie z tych zależności wyzwolić. Książka jest jednocześnie barwnym wizerunkiem intelektualnego życia Europy XVII i XVIII wieku.

 

źródło opisu: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak materiałów.
książek: 1052

W książce "Przeszłość jako przedmiot wiedzy" K. Pomian przedstawia dzieje powstawania nowożytnej nauki historycznej. Jest to więc przede wszystkim praca poświęcona historii historiografii i wykuwaniu podstaw metodologicznych historii. Autor omawia, w jaki sposób historia uzyskała status nauki poprzez "wyrwanie się" spod opieki retoryki i teologii, jak następnie wypracowała własne narzędzia badawcze i z czym to było związane. Tutaj zwrócił Pomian uwagę na bardzo interesującą moim zdaniem rzecz, tj. na zmianę stosunku do książki, która przestała być obiektem kolekcjonerstwa, a zaczęła być traktowana jako źródło wiedzy, które trzeba udostępniać, a nie chronić przed potencjalnym czytelnikiem. To nie jedyna zmiana o charakterze społecznym, którą wskazuje Autor. Ważne są też związki między historiografią erudycyjną XVII stulecia a stopniowym wzrostem znaczenia, zwłaszcza we Francji, nobilitowanego mieszczaństwa i zmianą docelowej grupy odbiorców tego typu literatury: z możnych na intelektualistów.

Podczas lektury "Przeszłości jako przedmiotu wiedzy" można dostrzec wiele trudności, z jakimi musieli się mierzyć historycy XVII wieku. Tak naprawdę spory miedzy katolikami a protestantami, a potem już wewnątrzkatolickie spory o Acta Sanctorum bollandystów wyznaczały rozwój myśli historiograficznej. Również wypracowanie przez benedyktynów kongregacji św. Maura metod badania średniowiecznych dokumentów stanowiło kamień milowy w kształtowaniu nauk pomocniczych historii. Po przeczytaniu tej książki widzę, jak wiele zaczerpnął z niej w swoim wykładzie mój wykładowca historii historiografii. Rzeczywiście, odniosłem wrażenie, że mimo iż monografia Pomiana nie jest podręcznikiem dziejów historiografii, to pewne zagadnienia zostały w niej omówione po prostu lepiej niż w obszernej (prawda, że niewykończonym) syntezie Grabskiego.

Muszę przyznać, że "Przeszłość jako przedmiot wiedzy" wypada moim zdaniem lepiej niż "Przeszłość jako przedmiot wiary", a więc druga część pracy Pomiana poświęcona dziejom historiografii i refleksji na temat przeszłości. Autor chyba lepiej czuł się wśród nowożytnych erudytów niż między scholastycznymi filozofami średniowiecza. Niemniej trzeba pamiętać, że ta druga praca wyewoluowała z pierwszej, miała bowiem początkowo stanowić tylko jej wstęp. Na pewno trzeba polecić lekturę omawianej książki historykom chcącym rozszerzyć swą wiedzę o dziejach swej dyscypliny. Ale powinna ta książka zainteresować także filozofów i osoby zainteresowane rewolucją naukową XVII wieku, która tak bardzo została zmarginalizowana przez XVIII-wieczne oświecenie, że trzeba chyba wciąż przypominać o jej roli w dziejach naszej cywilizacji.

Tomasz Babnis

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Everlife. Wieczne życie

Everlife-wieczne życie” to ostatnia część trylogii autorstwa Geny Showalter. Opowiada o dalszych losach stanowczej oraz odważnej dziewczyny-Ten Lockwo...

zgłoś błąd zgłoś błąd