Wysoka i okolice. Historia, Miejsca, Ludzie

Wydawnictwo: Sorus

Autorka poświęca niniejszą książkę historii, miejscom i ludziom swojej małej ojczyzny ziemi Wysockiej, położonej na północnych rubieżach Wielkopolski. Obfita dokumentacja i liczne fotografie konkretyzują opisywane fakty, upamiętniają miejsca oraz ludzi zasłużonych dla rozwoju miejscowej społeczności, ich pracę, patriotyzm i walkę o przynależność do Macierzy. Na kartach tej książki wielu współczesnych mieszkańców Wysokiej i okolicznych miejscowości odnajdzie nazwiska swych przodków i bliskich oraz świadectwa ich dokonań. Mariola Mikołajczak stara się rozszyfrować ducha tutejszych miejsc, stanowią one bowiem magiczne kręgi faktów i zdarzeń lokalnych, tworzą ów niepowtarzalny klimat i jedyną w swoim rodzaju tożsamość, bez której nie sposób zrozumieć wielu tutejszych spraw. Mówi także o ludziach, którzy są solą tej ziemi, o przedstawicielach różnych profesji, zarówno tutaj urodzonych, jak i tych, którzy swym życiem, pracą i służbą pozytywnie odmieniali albo nadal odmieniają oblicze wysockiej małej ojczyzny. Żyli i działali w kręgu spraw lokalnych, a jednak odzwierciedlających wielkie problemy państw, narodów, kultur i wyznań. Co więcej, książka zawiera niejedno przesłanie skierowane do obecnych i przyszłych mieszkańców ziemi Wysockiej.