Religie prehistoryczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Les religions de la Préhistoire
religia
Noon

Wybitny archeolog francuski podjął interesującą próbę krytycznego zbadania materiału źródłowego, który dotąd stanowił podstawę do kształtowania poglądów na temat religii ludzi paleolitu. Drogą wnikliwych badań nad sztuką paleolityczną, głównie malowidłami skalnymi, obalił tradycyjne zapatrywania ukazując dowolność i nieprecyzyjność dotychczasowej interpretacji źródeł. Na podkreślenie zasługuje nowatorstwo metodologiczne autora, który próbuje stosować w swoich badaniach statystykę i metody analizy strukturalnej.

Prof. André Leroi-Gourhan urodził się w 1911 r. Brał udział w licznych ekspedycjach archeologicznych na Dalekim Wschodzie, w Tunisie i wielu krajach europejskich. Prowadził wykopaliska w różnych częściach Francji, a zwłaszcza w Yonny (Arcy-sur-Cure), gdzie kieruje Centrum Badań Prehistorycznych i Protohistorycznych Uniwersytetu Paryskiego. Wyniki swych prac ogłosił w wielu publikacjach. Jest profesorem Sorbony.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1966

źródło okładki: zdjęcie autorskie

comafan | 2017-07-07

Kapitalna książka. Zawiera unikatową analizę strukturalistyczną religii i malowideł ściennych paleolitu. Czyta się jednym tchem.

Przemek | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Bardzo rozczarowująca książka, przez ok. 2/3 zdecydowanie mnie od niej odrzucało, a każdy akapit musiałem czytać ze 3-4 razy, bo nie mówił o tym, czego bym chciał się dowiedzieć i wywoływał u mnie trudności z koncentracją (być może też z tego względu nie ogarnąłem jej w pełni). Jej tytuł powinien raczej brzmieć "Powody, dla których nic nie można powiedzieć o religiach prehistorycznych"...
Autor co chwila "wyskakuje" z tezami w rodzaju przykładowo, że skoro na rysunkach skalnych rana nie ma związku z obrzędami magicznymi (jak wynikałoby z porównawczej analizy etnograficznej z współcześnie żyjącymi dzikimi plemionami--bo ze statystyki wynika, że jest to symbol pierwiastka kobiecości), to (na podstawie analogii etnograficznych) "można by z równym prawdopodobieństwem twierdzić, że niezliczona liczba krzyży [w kulturze współczesnej Europy] świadczy o godnym pożałowania zwyczaju chrześcijan rzucania czarów na wrogów przez zawieszenia na ścianie wizerunku śmiertelnie zranionego...

berenikatern | 2014-05-15

Bardzo przyzwoita lektura z zakresu antropologii koncentrująca się na poszukiwaniu śladów religijności w najwcześniejszym możliwym do odkrycia i zbadania okresie paleolitu. Rozdziały rozwijają następujące zagadnienia:
1. Kult szczątków kostnych.
2. Praktyki pogrzebowe.
3. Przedmioty i rytuały.
4. Sztuka religijna.
5. Religia okresu paleolitu.
Książka, pomimo charakteru pracy naukowej, ma prosty, klarowny język, prezentuje obiektywne fakty, bezstronną argumentację (autor nie sili się na jakieś sztuczne interpretacje, ale przedstawia fakty), interesujący sposób wyłożenia tematyki. Lektura pomimo daty wydania w 1966 nadal aktualna i godna polecenia.