Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Wydawnictwo: Albatros
Calico Joe
drużyna, sportowiec

W 1973 roku Joe Castle z Calico Rock w stanie Arkansas, młodziutki zawodnik drużyny Chicago Cubs, jest wschodzącą gwiazdą amerykańskiego baseballu. Jego nieprzerwanej serii fantastycznych występów kibicują dziesiątki tysięcy ludzi, nie tylko z rodzinnego miasteczka. Do wielkich fanów Joego należy jedenastoletni Paul Tracey, syn Warrena Traceya – miotacza nowojorskich Metsów u schyłku niezbyt błyskotliwej kariery zawodowej. Niestety, to właśnie pełen pychy i arogancji Warren – człowiek o wielkich niezrealizowanych ambicjach, którego z trudem toleruje nawet własna rodzina – staje się nemezis Castle'a. Podczas meczu w Nowym Jorku, „pojedynku młodości z rutyną”, jak nazywa go prasa, Warren z premedytacją ciska piłką w twarz Joego, trwale go okaleczając, eliminując na zawsze z uprawiania sportu. Oraz ściągając hańbę i nienawiść kibiców na żonę i nastoletniego syna. Mija trzydzieści lat. Paul ma trójkę własnych dzieci; od dawna nie miał kontaktu z ojcem. Na wieść, że Warren umiera na raka, wspomina tragiczne wydarzenia sprzed pół wieku. Uznając, że to ostatnia szansa, by wyjaśnić, co naprawdę wydarzyło się podczas historycznego meczu, zabiera chorego ojca do domu Joego w Calico Rock, by skonfrontować sprawcę z jego ofiarą. Czy dwaj mężczyźni znajdą wspólny język? Czy dojdzie do pojednania i wybaczenia doznanych krzywd? Jak zakończy się ta ostatnia podróż?

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Monika | 2017-03-04
Przeczytana: 27 lutego 2017

Baseballowy Grisham zdecydowanie nie przypadł mi do gustu.
Uwielbiam prawnicze thrillery Autora! Rozumiem, że chciał trochę poeksperymentować z innym gatunkiem literackim, ale do mnie ten eksperyment zupełnie nie trafił.

fulmir | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane, John Grisham
Przeczytana: 14 listopada 2016

Calico Joe to pseudonim wschodzącej gwiazdy baseballu Joe Castle, który pochodzi z malowniczego Calico Rock w stanie Arkansas na południu USA. Joe jest uwielbianym przez tłumy młodym pałkarzem Cubsów. Wróży mu się wielką karierę, jednak pewnego dnia wszystko zostaje mu zabrane. Zawodnik Metsów, niejaki Warren Tracey, miotacz, podczas meczu z rozmysłem ciska Joemu piłkę prosto w twarz trwale go okaleczając i uniemożliwiając zarazem dalszą karierę.
Trzydzieści lat później syn Warrena Paul Tracey chce aby jego ojciec przeprosił za tamto wydarzenie Joego. Warren jest śmiertelnie chory i to ostatnia szansa aby to zrobić. To jednak nie będzie łatwe, bo mężczyzna starając się być mediatorem w tym konflikcie napotyka opory zarówno z jednej jak i drugiej strony.
Z przykrością muszę stwierdzić, że to jedna ze słabszych książek Grishama jaką czytałem. Nie jestem fanem baseballu to po pierwsze. Niestety autor przez blisko połowę książki zanudza nas opisami rozgrywek tej dyscypliny. Po drugie...

Nitager | 2017-12-20

Pomimo obszernego wstępu na temat zasad gry w bejsbol, nie dałem rady pojąć z tego absolutnie nic. Ta gra to nadal dla mnie czarna magia. Dlatego powieść czytało mi się trudno. Trudność polegała na tym, że na podstawie opisów gry nie potrafiłem wywnioskować, czy bohaterom gra idzie dobrze, czy źle, a to było ważne dla fabuły.
Lecz choć wszystko kręci się wokół tej typowo amerykańskiej i niezrozumiałej dla mnie gry, sama powieść jest o czymś innym – o człowieku, dumie, pragnieniu bycia najlepszym, zazdrości i o wyrzutach sumienia.
Narratorem jest tutaj syn pewnego bejsbolisty. Opowiada jednak nie o swoim ojcu, a o innym zawodniku, swoim idolu, który w krótkim czasie pobił większość rekordów, a jego kariera zapowiadała się oszałamiająco. Nieprzypadkowo to on właśnie opowiada nam tę historię. Okazuje się bowiem, że są ze sobą powiązani pewną niewidzialną nicią.

Powieść mogę polecić, ale uprzedzam, że ze względu na przeładowanie bejsbolowym slangiem, jest to książka właściwie tylko...

Hana | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Nie jestem nią zachwycona.Tym bardziej,że jej treść dokładnie streszczono w opisie.Tylko koniec został dla czytelnika.Wydłubałam tę historię z baseballowego majonezu.Historia prosta,zakończenie przewidywalne.Baseballu stanwczo za dużo.

Kurebayashi | 2016-08-27
Na półkach: Przeczytane, John Grisham
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Tematyka baseballu jest mi zupełnie obca, nawet po przeczytaniu pierwszych kilku stron powieści, na których autor próbuje nieco objaśnić reguły gry takim laikom jak ja. Mimo to książkę czytało się szybko i lekko, chociaż w wykonaniu Grishama zdecydowanie wolę thrillery prawnicze.

Blebla | 2015-12-27

Ta książka to moja pierwsza styczność z tym autorem. Wygrzebałam ją w bibliotece, wzięłam właściwie tylko dlatego, że nie mogłam znaleźć nic innego, co by mnie zaciekawiło. Nie liczyłam na nic niezwykłego, a tu nagle bum! Jak raz ją otworzyłam, tak zamknąć nie mogłam. Fanką baseballu nie jestem, prawdę mówiąc nie mam zielonego pojęcia o tym sporcie i dyscyplina ta nigdy nie była dla mnie jakoś szczególnie ciekawa, ale historia opowiedziana w książce wzbudziła we mnie takie odczucia, że... że słów mi brak. Uwielbiam takie właśnie historie z motywem sportowym w tle, a autor opisał to wszystko tak realnie i z emocjami, że po prostu momentami chciało mi się wyć. Czułam to wszystko, jakby działo się naprawdę, jakbym znała bohaterów, jakbym obserwowała to wszystko z bliska. No i sama historia, po prostu arcydzieło. Nawet, jeśli na początku mało co rozumiałam z opisów meczów, to podstawowe rzeczy załapałam i umiałam się w tym zorientować. Autor na początku książki opisał zasady gry, więc...

Bilbo | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Nie wiem, czy gdyby nie to, że autorem jest John Grisham - wysłuchałabym do końca opowieści o Calico Joe. Podejrzewam, że to przez nastawienie i założenie z góry, że będzie to fascynujący kryminał. Tymczasem jest to opowieść o... przede wszystkim baseballu i rozliczaniu się z mroczną i niechlubną przeszłością. Chociaż autor dołączył do książki przejrzysty przewodnik po zasadach tej amerykańskiej gry, do tej pory i ona, i jej zasady są dla mnie czarną magią. No i trochę jestem rozczarowana interpretacją Jana Peszka.

Radosław Gabinek | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Książka przeciętna. Historia refleksyjna, w stylu niektórych z ostatnich powieści Stephena Kinga, jednak daleko mu do takiego "Joyland". Wbrew niektórym opiniom, mi nie przeszkadzały zawarte w niej opisy sportowe, ale sama historia nie wciągnęła mnie. Szkoda, bo pomysł całkiem fajny i można było oczekiwać dużo więcej. Podsumowując, książka szału nie robi, a że do tego krótka to można przeczytać z braku laku.

Magdalena | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

W kwestii baseballu jestem raczej laikiem - mniej więcej wiem, o co w nim chodzi, ale nie znam żadnych fachowych pojęć, które przewijają się przez połowę książki. Dla wszystkich w podobnej sytuacji - polecam najpierw przeczytać notkę od autora, w której na kilkudziesięciu stronach zostały wyjaśnione zasady tej gry i ważne pojęcia. "Calico Joe" to nie tylko książka o baseballu i Joe Castle'u (nazwisko fikcyjne; inspiracją była podobna historia Raya Chapmana), które są jej tłem, bazą. Jest to przede wszystkim powieść obyczajowa - o tym, jak trudno przyznać się do winy, jak można żyć i umrzeć, będąc przez całe życie napiętnowanym z powodu (nie)naumyślnego spowodowania wypadku wschodzącej gwiazdy baseballu podczas jednego z meczów i tym samym - szybkiego zakończenia kariery tytułowego Calico Joe.

Kahir | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 marca 2015

Jeśli ktoś lubi baseball i krótkie opowiadania rozciągnięte tak mocno aby móc nazwać je powieścią to jest to pozycja na jaka czekał. Jak dla mnie to za mało. Książka o amerykanach dla amerykanów, przepełniona mało zrozumiałymi dla europejczyków relacjami z meczy. Odradzam