Rzeczywistość Hebrajczyków

9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
judaizm, religioznawstwo,
religia
Revenga

Goldberg rozumiał, że niekończący się łańcuch wojny, chaosu i zniszczenia, obecny w historii, nie wynika z jakiejś ludzkiej ułomności, lecz z niedoskonałości samego boga. „Konstrukcja świata”, będąca podłożem zarówno natury, jak i historii, nie jest w żadnym wypadku wynikiem stworzenia jej przez jednego (monoteistycznego) boga, lecz stanowi dzieło wielu bogów. Jednym z głównych celów Rzeczywistości Hebrajczyków jest właśnie stwierdzenie, że istniało i istnieje wielu bogów — tak wielu, jak wiele było pierwotnych ludów — a wyłączne panowanie jednego boga pojawi się dopiero w perspektywie eschatologicznej, po rozstrzygającej walce tych bogów.

(z wprowadzenia Manfreda Voigtsa, s. CI)

źródło opisu: Nomos, 2012.

źródło okładki: www.nomos.pl

MarekFalkowski | 2017-10-16

Książka jest po prostu WYBITNA. Unikalne i bardzo precyzyjne ujęcie tego, co faktycznie znajduje się w Pięcioksięgu, a co zostało błędnie zinterpretowane przez współczesny Judaizm i Chrześcijaństwo, w dużej mierze przez Majmonidesa i zaprzągnięcie zachodniej (greckiej) filozofii do prac związanych z tłumaczeniami i budowaniem późniejszej wykładni i doktryny. Goldberg to geniusz, a tłumacz jego opus magnum (prof. Tomasz Sikora), to znakomity znawca języka hebrajskiego i szef Instytutu Religioznawstwa na UJ, co samo przez się jest dużą rekomendacją. Polecam. Pewne treści (szczególnie rozdział "Nocna strona Elohim") mogą zaszokować.

Paweł Chról | 2015-09-03
Just | 2014-11-29