poezja
Cavalcanti

Wiersze najwybitniejszego, po Ianusie Pannoniusie, poety węgierskiego o randze europejskiej, najwybitniejszego przedstawiciela węgierskiej poezji romantycznej, w nowatorski sposób podejmującego tradycję i wzory twórczości ludowej.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

tivrusky | 2016-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 października 2016

Czy poezja pisana w pierwszej połowie XIX wieku na Węgrzech nadal obejmuje nas swoim polem rażenia? Obejmuje. Wspaniałe teksty miłosne (choć podniosłe i westchnień pełne, wolne od taniej łzawości), przeplatane tymi gdzie zwycięża miłość do ojczyzny. No i uzupełnienie twórczości w postaci samego życia. Oto młody Petofi, wcześniej piszący, że bardziej od miłości ceni wolność i ojczyznę, zostawia świeżo zdobytą (zdobytą dosłownie, bo to zakazana miłość była) żonę i gdy ojczyzna wzywa, chwyta za szablę i idzie się bić. Ginie w nieznanych okolicznościach mając dwadzieścia siedem lat, ciała nigdy nie znaleziono.

Oceny się nie podejmuję - poza stwierdzeniem, że jest pięknie. Węgierska ludowość, którą jak sztandar zuchwale niósł poeta, lekce sobie ważąc salonowe rytmy i estetyki, to dla mnie świat zupełnie obcy, fascynujący tym bardziej w tym niezrozumieniu. Patrzcie Państwo!