Okruchy matematyki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16002-9

Zbiór artykułów adresowanych do młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów i wszystkich, którym obcowanie z matematyką sprawia przyjemność. Teksty są zgrupowanych w 3 częściach o stopniowo wzrastającym poziomie trudności. Są tu omówione m.in. zagadnienia łatwe, jak trysekcja kąta czy konstrukcje wielokątów foremnych, trudniejsze, jak przeliczalność zbioru czy funkcja pi, oraz zaawansowane,...

Teksty są zgrupowanych w 3 częściach o stopniowo wzrastającym poziomie trudności. Są tu omówione m.in. zagadnienia łatwe, jak trysekcja kąta czy konstrukcje wielokątów foremnych, trudniejsze, jak przeliczalność zbioru czy funkcja pi, oraz zaawansowane, jak problem Kakei czy twierdzenie Kakutaniego.

Zaprezentowane tu zagadnienia matematyczne, pochodzące z różnych okresów rozwoju ludzkości - od starożytności po wiek XXI, z biegiem lat stały się dziedzictwem kultury matematycznej, a niezwykle rzadko można je spotkać w podręcznikach szkolnych czy akademickich. Wszystkie te dość intrygujące problemy zostały przedstawione w sposób prosty i zrozumiały, przy czym rozwiązania jednych są elementarne, a inne problemy wciąż pozostają otwarte. Omawiając te ostatnie, autor starał się uwzględnić aktualny stan badań.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7577/okruchy-mate...»