Pamięć robocza i mechanizmy kontroli ruchów oka. 300 milisekund z życia człowieka

Wydawnictwo: Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk
zdrowie, medycyna
cykuta

Ruch oka jest wdzięcznym obiektem badań dla psychologii poznawczej z kilku powodów. Po pierwsze, jest to najczęstsze chyba potencjalnie intencjonalne zachowanie człowieka — odbywa się średnio trzy razy na sekundę. Po drugie, ruch oka wskazuje precyzyjnie, jaka informacja jest w danej chwili odbierana przez podmiot. Po trzecie wreszcie, kontrola ruchów oka stanowi wręcz modelowy przykład współpracy mechanizmów automatycznych i kontrolowanych. Analiza ruchu oka pozwala na wnioskowanie o wielu wyższych czynnościach psychicznych, takich jak myślenie czy podejmowanie decyzji.

Praca niniejsza ma na celu naszkicowanie, na podstawie literatury przedmiotu, szerszego kontekstu relacji między pamięcią roboczą a ruchem oka oraz eksperymentalną eksplorację jednego wycinka tej problematyki, a mianowicie związku między obciążeniem pamięci roboczej a inicjowaniem ruchu oka.

źródło opisu: Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk 2009

źródło okładki: Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk 2009