Dramat braci Messnerów

Nanga Parbat. Das Drama 1970 und die Kontroverse
literatura górska
literatura faktu
markusNH

Reinhold Messner jako pierwszy człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów. Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Nanga Parbat, zdobył razem z bratem Güntherem w 1970 roku. Günther nie wrócił. “Dramat braci Messnerów” opisuje szczegóły tej wyprawy, jak i wszelkie wydarzenia (w tym liczne procesy sądowe), które były z nią związane. Także odnalezienie ciała Günthera w 2005 roku, które ucięło niektóre spekulacje.

Wzajemne oskarżenia uczestników wyprawy, kłótnie Messnera z kierownikiem, wiele niewiadomych, różne wersje wydarzeń – Jochen Hemmleb zebrał wszelkie dostępne informacje na temat tej jednej z najsłynniejszych himalajskich tragedii w jednej, rzetelnie udokumentowanej książce.

“Dramat braci Messnerów” pokazuje, że nawet najsilniejsi i najtwardsi czasem muszą stanąć w obliczu trudności, wobec których stają się mali i bezradni. Mówi o ludzkiej twarzy tytanów himalaizmu, nie zawsze tak doskonałych, jakimi chcielibyśmy ich widzieć. Opowiada o ambicji, zranionej dumie i niekończącej się traumie po utracie brata.

źródło opisu: podroznik.com.pl

źródło okładki: podroznik.com.pl

Lukasz162 | 2016-02-08

Autor książki poddaje wyczerpującej analizie tragedie braci Messnerów na Nanga Parbat. Informacje czerpie z różnych źródeł opisujących wydarzenie...
Na pewno ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych "Legendarnym Podróżnikiem"

Karolina | 2013-09-28
Przeczytana: 18 września 2013

Książka dotyczy feralnej ekspedycji na Nanga Parbat w 1970 r. Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza opisuje wydarzenia mające miejsce podczas ekspedycji, druga to co wydarzyło się po jej zakończeniu.
Autor wykonał kawał dobrej roboty - analizuje, zestawia fakty i wypowiedzi uczestników ekspedycji. Przy czym cechuje go obiektywizm, bezstronność i rzetelność.
Dla mnie książka warta przeczytania, wciągająca, przedstawiająca w sposób skumulowany wydarzenia jakie miały miejsce w trakcie wyprawy, a zwłaszcza wiele lat po jej zakończeniu. Na końcu książki zawarta została obszerna bibliografia z której korzystał autor. Myślę, że ta pozycja może zaciekawić nie tylko osoby zainteresowane tematem. Polecam.